Proste zęby – jak to się robi?
Ortodoncja dba o profilaktykę i leczenie wad zgryzu, a także wad szczękowo twarzowych. Zabiegi ortodontyczne mogą być stosowane w każdym wieku, dzięki czemu na każdym etapie życia możliwe jest zadbanie o to, by zęby były proste. Dzięki zastosowaniu aparatów ortodontycznych możliwe jest skorygowanie nieprawidłowych ustawień zębów czy poprawa ich ustawienia w łuku. Zazwyczaj u młodszych dzieci stosuje się aparaty ruchome, które noszone są przez kilka bądź kilkanaście godzin dziennie. Z kolei u osób, które mają już wszystkie zęby stałe, stosowane są aparaty stałe.
Jak przebiega leczenie ortodontyczne?
Wadę zgryzu jako pierwszy najczęściej zauważa stomatolog, który dba o zdrowie naszych zębów i to on zaleca konsultację ortodontyczną. Na pierwszej wizycie ortodonta legionowo przeprowadza wywiad z pacjentem, a także bada stan jamy ustnej i określa stopień zaawansowania problemu. Zwykle na pierwszej wizycie jest również pobierany wycisk, aby pomógł w określeniu sytuacji w jamie ustnej.
Następnym etapem jest omówienie procesu leczenia. Nie zawsze od razu zapada decyzja o założeniu aparatu. Czasami najpierw niezbędne będzie wyleczenie wszystkich ubytków, a także wyeliminowanie niektórych złych nawyków, na przykład zgrzytania zębami czy obgryzania paznokci, gdyż są to przeciwwskazania do założenia aparatu. Pacjentowi przedstawia się również ogólny koszt całego przedsięwzięcia.
Na założeniu aparatu proces leczenia się jednak nie kończy, Regularne wizyty u ortodonty pozwalają na badanie postępu leczenia, a także na korygowaniu ustawień aparatu, aby przyniósł on zamierzony efekt.
Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, zanim pojawia się jego efekty.