Wykaz dolegliwości
- Łuszczyca - przyczyny i objawy
- Zapalenie cewki i pęcherza moczowego
- Zakażenie dróg moczowych - Przyczyny i objawy
- Zaburzenia trawienia - niestrawność - Przyczyny i objawy
- Wzdęcia brzucha - Przyczyny i objawy
- Wypadanie włosów - Łysienie - Przyczyny i objawy
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Trądzik pospolity - Przyczyny i objawy
- Stres - Przyczyny i objawy
- Reumatoidalne zapalenie stawów - Przyczyny i objawy
- Półpasiec - przyczyny i objawy
- Poparzenie słoneczne - objawy i przyczyny
- Otyłość - Przyczyny i objawy
- Osteoporoza - Przyczyny i objawy
- Opryszczka - Przyczyny i objawy
- Oparzenia - Stopnie oparzeń
- Ogólne osłabienie przyczyny i objawy
- Odmrożenia
- Odmiedniczkowe zapalenie nerek - Objawy i przyczyny
- Obniżona odporność. Przyczyny i objawy
- Nowotwór - przyczyny i objawy
- Nieżyt żołądkowy - Przyczyny i objawy
- Nieżyt żołądkowo jelitowy - Przyczyny i objawy
- Nieżyt nosa katar - Przyczyny i objawy
- Niewydolność żółciowa
- Niepokój i lęk - przyczyny i objawy
- Nerwobóle - przyczyny i objawy
- Nadciśnienie tętnicze - Przyczyny i objawy
- Migrena - przyczyny i objawy
- Leczenie alkoholizmu - alkoholizm w społeczeństwie.
- Kurcze mięśni - przyczyny i objawy
- Kamica żółciowa przyczyny i objawy
- Kamica ślinianki Przyczyny i objawy
- Kamica nerkowa, kolka nerkowa - Przyczyny i objawy
- Hemoroidy - Żylaki odbytu - Guzki krwawnicze - Przyczyny i objawy
- Grypa - przyczyny i objawy
- Gorączka - przyczyny i objawy
- Dna moczanowa - Podagra - Przyczyny i objawy
- Depresja - przyczyny i objawy
- Cukrzyca - przyczyny i objawy
- Chrypka i bezgłos
- Choroby skóry - przyczyny i objawy
- Choroba zwyrodnieniowa stawów
- Choroba wrzodowa - objawy i przyczyny
- Choroba lokomocyjna - Objawy i przyczyny
- Cellulit - przyczyny i objawy
- Brodawki - przyczyny i objawy
- Bóle stawów - Objawy i przyczyny
- Bóle karku - Bóle pleców - Przyczyny i objawy
- Biegunka - objawy i przyczyny
- Bezsenność - zaburzenia, przyczyny i objawy
- Astma - przyczyny i objawy
- Anemia - Przyczyny i objawy
- Alkoholizm, choroba z którą można walczyć
- Alkoholizm - Choroba alkoholowa - Uzależnienie - Leczenie alkoholizmu
- Alergia - Przyczyny i objawy
Dzisiaj polecamy
Zioła i preparaty ziołowe - Gotu Kola
Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya Gotu Kola. Znana w Chinach jako cudowna roślina długowieczności. W Indiach jest uważana za jedną z najbardziej odmładzających roślin. Wygładza sk...
Zioła i preparaty ziołowe - Brahmi Bacopa
Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya - Brahmi Bacopa. Inne stosowane nazwy : Bacopa monnieri [Linne] Wettstein [Lysimachia monnieri L. Cent., Gratiola monnieri L.] - bakopa drobnolis...
Zioła i Preparaty ziołowe - Ashwagandha
Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya - Ashwagandha. Zioło Ashwagandha jest ziołem o szerokim antystresowym działaniu, które pozwala na lepsze funkcjonowanie organizmu w warunkach cod...
Zioła i Preparaty ziołowe StressCare-Geriforte
Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya - StressCare Geriforte. Wiele czynników zdrowotnych jest obecnie rozumianych, jako zależnych od stopnia oddziaływania stresu i jako zwieńczenie k...
Choroby opis i zastosowanie ziół (57)
Choroba oznacza pewne odstępstwo od prawidłowego funkcjonowania organizmu, dziedziną zajmującą się poprawą kondycji człowieka jest medycyna. Istnieje wiele odmian i rodzajów chorób, wśród nich można wymienić min. choroby autoimmunologiczne, genetyczne (dalej nie do końca odkryte), metaboliczne, neurologiczne. Choroby mogą dotknąć każdej części ludzkiego ciała, a ze względu na ich mnogość powstało wiele dziedzin medycyny, do których należy wiele rodzajów chorób. Każda choroba jest spowodowana innym czynnikiem, z biegiem lat zostaje odkrytych coraz więcej chorób, wszystko spowodowane jest obecnym trybem życia ludzi i rozwojem technologicznych który nie działa dobrze na ludzki organizm. Całe nasze codzienne życie i otoczenie ma wpływ na stan naszego zdrowia: posiłki, wysiłek fizyczny, praca, zanieczyszczenie środowiska, stres, a nawet pogoda, wszystkie te aspekty mają wpływ na stan kondycji organizmu ludzkiego. Każdy organizm reaguje inaczej na czynniki zewnętrzne, dlatego nie zawsze przyczyna danej choroby jest taka sama u dwóch różnych osób. Polecamy także dział - literatura fachowa.
Alergia na roztocza. Jak sobie z nią radzić? Wyróżniony
Osoby uczulone na roztocza nie mają łatwego życia, gdyż te mikroskopijne pajęczaki dostosowały się do wielu środowisk. Żyją w glebie, ale i w kurzu domowym, dywanach, kocach, meblach czy pościeli. Niemożliwe jest więc uniknięcie kontaktu z tymi stworzeniami, można jednak zminimalizować ich populację w naszym domu.
Alkoholizm, inaczej uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa lub choroba alkoholowa (łac. alcoholismus habitualis, alcoholismus chronicus) - choroba polegająca na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
Picie alkoholu w społeczeństwie. Picie alkoholu nie jest zjawiskiem dotyczącym tylko czasów dzisiejszych. Alkohol w różnych postaciach był spożywany od wieków przez ludy pierwotne w formie np. sfermentowanego ryżu i był traktowany jako codzienny, podstawowy napój.
Kamica żółciowa z łac. Cholelithiasis, choledocholithiasis lub cholecystolithiasis - to kamienie znajdujące się w pęcherzyku żółciowym. Najczęściej są to kamienie, inaczej złogi cholesterolowe które powstają w efekcie zaburzeń wydzielania śluzu, związanego z tym gęstnienia i zastoju żółci.
Dolegliwość Kamica ślinianki z łac. sialolithiasis to choroba polegająca na powstawaniu kamieni tzw. złogów w tkankach samego gruczołu, w obrębie gruczołu ślinianki lub w jego przewodzie wyprowadzającym. Kamica najczęściej zajmuje ślinianki przyuszne, najważniejsze z gruczołów ślinowych, i sprzyja także, wystąpieniu zakażenia gruczołów.
Kamica nerkowa z łac. nephrolithiasis, urolithiasis - to odkładanie, wytrącanie się związków chemicznych w nerkach tzw. moczanów, szczawianów lub fosforanów wapnia w postaci kamieni. Kamienie te wędrując w stronę pęcherza moczowego i cewki moczowej, wywołują dotkliwy ból oraz kolkę nerkową.
Nieżyt żołądkowy przyczyny: Przyczyny występowania nieżytów żołądka nie są obecnie dokładnie poznane. W ostatnich czasach dolegliwości nieżytu żołądkowego - przypisuje się przewlekłym zakażeniom bakteryjnym Ca-mpylobacter pylori, ale nie bez znaczenia przyczynowego.
Żylaki odbytu oraz guzki krwawnicze zwane Hemoroidami to zazwyczaj rozszerzenia naczyń żylnych okolicy odbytu, które przy wysiłku związanym z oddawaniem stolca wypełniają się krwią i są w postaci miękkich guzków.
Schorzenia stawów - wybrane aspekty. Dr n. med. Adam Kwieciński Farmakolog. Klinika Św. Katarzyny w Krakowie. Wszystkie elementy narządu ruchu narażone są na wpływ szkodliwych czynników, które mogą doprowadzić do zaburzenia ich funkcji lub trwałego uszkodzenia.
Zapalenie cewki moczowej oraz zapalenie pęcherza moczowego występuje zazwyczaj nagle lub może mieć charakter przewlekły lub nawrotowy. Zapalenie pęcherza moczowego rzadko dotyka mężczyzn, często natomiast występuje u kobiet, które mają skłonność do lekceważenia tej dolegliwości. Z badań statystycznych wynika że co druga kobieta przechodzi co najmniej raz w życiu zapalenie pęcherza.
O zakażeniu dróg moczowych możemy mówić wtedy, gdy obecność drobnoustrojów w moczu w warunkach prawidłowych jest jałowa.
Zakażenie może przebiegać w postaci ograniczonej np. zapalenia cewki lub pęcherza moczowego. Zakażenie dróg moczowych może jednak się rozszerzać ku górze, obejmując moczowody, miedniczki nerkowe, a nawet miąższ nerki tzw. odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Niestrawność określana jako dyspepsja to pojęcie jest stosowane w przypadku dolegliwości brzusznych nie związanych z konkretną chorobą, a mogącą być przejawem różnych czynnościowych, jak i organicznych chorób przewodu pokarmowego, a także innych narządów w organizmie takich jak serce czy nerki - objawy dyspeptyczne jako objaw choroby wieńcowej lub objaw towarzyszący kolce nerkowej. (Dyspepsja)
Wzdęcie brzucha inaczej nazywane - bębnicą. Wzdęciem brzucha określa się jako wzmożoną ilość gazów (tzw. wiatrów) w obrębie przewodu pokarmowego. Jest to dość częsty objaw u większości ludzi. Odczuwa się wtedy nadmierną pełność w jamie brzusznej, rozdęcie i rozpieranie brzucha. (Bębnica)
Objawem wypadania włosów jest oznaka pozostawiania włosów na poduszce lub grzebieniu podczas czesania lub po kąpieli. Pojawienie łysiny nie odbywa się nagle. Z czasem powstają gołe, pozbawione włosów okolice na skórze głowy.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba zapalna obejmującą początkowo odcinkowo - z tendencją do rozprzestrzeniania się na - ścianę jelita w obrębie okrężnicy i odbytnicy. Choroba charakteryzuje się występowaniem biegunki - stolce zawierają krew, śluz i ropę- oraz owrzodzeniami błony śluzowej.
Trądzik pospolity to choroba związana z nadczynnością gruczołów łojowych skóry. Najbardziej powszechną jest trądzik młodzieńczy występujący u 70 procent dojrzewającej młodzieży. Trądzik może pojawić się na twarzy, klatce piersiowej i plecach oraz na wargach. Trądzik objawia się czerwonymi grudkami, krostami, torbielami, które mogą pozostawiać blizny. (Trądzik pospolity, trądzik młodzieńczy)
Stres jest stanem napięcia w organizmie związanym z koniecznością przystosowania się do zaistniałych warunków. Stres wywołany jest bodźcami różnej natury. W zależności od charakteru bodźca występuje wiele typów stresu. Wymienia się stres fizyczny,psychiczny, metaboliczny, immunologiczny, endokrynologiczny. Przedłużający się stres prowadzi do pojawienia się pewnych objawów i rozwoju chorób.
Reumatoidalne schorzenie stawów, nazywane dawniej gośćcem przewlekłym postępującym jest procesem zapalnym, który w pierwszej fazie dotyczy stawów rąk, kolan, stóp a potem większych stawów. Choroba przebiega z okresami zaostrzeń i remisji w sposób przewlekły i obejmuje coraz więcej stawów.
Półpasiec oraz ospa wietrzna wywołane są tym samym wirusem typu - Herpes varicella-zoster zbliżonym do wirusa opryszczki. Cechą półpaśca to występowanie bólu w miejscach pojawiających się później zmian skórnych w postaci czerwonych plam, na których tworzą się pęcherzyki. Wysypka przebiega wzdłuż nerwu, a dokładniej obejmuje dermatom, czyli obszar skóry unerwiany przez chorobowo zmieniony nerw.
Poparzenie słoneczne jest spowodowane długotrwałym działaniem promieni słonecznych UVB. W zależności od stopnia oparzenia może wystąpić jedynie rumień czyli zaczerwienienie skóry z późniejszym złuszczeniem się naskórka lub może mieć miejsce bolesny obrzęk skóry - głębszych warstw skóry z pęcherzami.
Otyłość - O otyłości mówi się wtedy, gdy tłuszcze stanowią powyżej 30 procent masy ciała u kobiet i powyżej 20 procent masy ciała u mężczyzn. Zawartość tłuszczów można określić, obliczając wskaźnik masy ciała BMI zwany - body mass index.
Osteoporoza - Od około 30 roku życia następuje ubytek masy kostnej, wynoszący 0,5 procent rocznie. Po menopauzie ubytki te postępują o wiele szybciej i mogą stanowić nawet 2 procent rocznie. Osteoporoza oznacza utratę masy kostnej, której dość często towarzyszą zaburzenia mineralizacji kości, bóle kostne oraz skłonności do złamań kości.
Opryszczka jest chorobą wysoce zakaźną, występująca jako zakażenie pierwotne. Zakażenie pojawia się zwykle w dzieciństwie, a następnie może nawracać się przez lata jako zakażenie wtórne. Wirus opryszczki bowiem pozostaje w zwojach nerwowych w stanie utajenia.
Oparzenie jest uszkodzeniem skóry lub błony śluzowej spowodowane wysoką temperaturą. Oparzenia klasyfikuje się według stopnia ich zaawansowania.
Ogólne osłabienie organizmu nazywa się astenią i objawia się zmniejszeniem sił witalnych, uczuciem zmęczenia oraz potrzebą wypoczynku.
Odmrożenie jest uszkodzeniem skóry oraz głębszych tkanek i spowodowane jest niską temperaturą, która powoduje zamrożenie komórek. Najczęściej dotyka tych części ciała, które z nie posiadają tkanki tłuszczowej i są pozbawione naturalnej ochrony -nos, dłonie, stopy, uszy. Rezultatem odmrożenia jest tzw. martwica tkanek, do której może dołączyć zakażenie i zakrzepica naczyń.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest ostrym procesem zapalnym obejmującym górne drogi moczowe - miedniczka, kielichy nerkowe, miąższ nerek - o pochodzeniu bakteryjnym. Schorzenie częściej dotyka kobiet, szczególnie podczas ciąży jak również osoby z wadami dróg moczowych np. refluksem pęcherzowo-moczowodowym.
Obniżona odporność jest to zmniejszona zdolność organizmu do obrony przed atakiem drobnoustrojów, takich jak bakterie, wirusy czy pasożyty. Obniżona odporność wiąże się ze zwiększoną podatnością organizmu na zakażenia i występowanie ciężkich lub przewlekłych chorób.
Nowotwór - to nadmiernie rozrastająca się nieprawidłowa tkanka, której komórki zmienione morfologicznie i czynnościowo, namnażają się w sposób niekontrolowany. (Nowotwór)
Nieżytem żołądkowo - jelitowym możemy nazwać żołądkowo - jelitowe zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit pojawiające się raczej niespodziewanie i nagle, powodujące wymioty oraz biegunkę, którym towarzyszą kurczowe bóle brzucha.
Ostry nieżyt nosa to niegroźna ale powszechna dolegliwość dotycząca każdego z nas. Może występować nawet 3 do 4 razy w ciągu roku.
Niewydolność żółciowa są to zaburzenia wytwarzania żółci przez komórki wątroby lub zahamowaniu jej wydalania przez drogi żółciowe do jelit, w tym zakłócenia opróżniania pęcherzyka żółciowego. Żółć jest niezbędna w jelitach do prawidłowego przebiegu procesu trawienia tłuszczy.
Stany lękowe o charakterze chorobowym to nieuzasadnione uczucie niepokoju, które nie ma najczęściej żadnej konkretnej przyczyny.
Nerwoból inaczej Neuralgia określa się ból spowodowany zmianami chorobowymi w nerwie obwodowym, niezależnie od tego, jaka jest ich przyczyna. Jedną z głównych przyczyn neuralgii są stany zapalne jednego nerwu lub zapalenia wielonerwowe.
Nadciśnieniem tętniczym jest nieprawidłowe, wysokie ciśnienie krwi wewnątrz tętnic, będące wypadkową objętości krwi wyrzucanej z lewej komory serca do aorty i elastyczności tętnic. O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy w podczas kilkukrotnych pomiarów po odpoczynku przekracza ono wartości 140 mmHg na 90 mmHg.
Migrena jest dość częstą dolegliwością charakteryzującą się bólem głowy. Jest to raczej dolegliwość występująca u kobiet. Migrena jest bez wątpienia spowodowana zaburzeniami przepływu mózgowego krwi, ponadto często istnieją też skłonności dziedziczne.
Łuszczyca to przewlekła, nawrotowa choroba skóry , która charakteryzuje się występowaniem czerwonych grudek pokrytych srebrzystobiałymi łuskami -fragmentami złuszczającego się naskórka, który to zabarwia się na białawy kolor i odrywa się najczęściej pod wpływem drapania.
Kurczami mięśni nazywamy nagły, mimowolny, nadmierny i bolesny skurcz jednego lub wielu mięśni. Częstym problemem są kurcze mięśni poprzecznie prążkowanych -przylegających do kości, umożliwiających ruch.
Grypa to zakaźna choroba wirusową układu oddechowego, szybko rozprzestrzeniająca się i powodującą epidemie. Może mieć łagodny przebieg, ale powikłania spowodowane wtórnym zakażeniem bakteryjnym są czasami bardzo poważne, w niektórych wypadkach nawet śmiertelne. (Grypa)
Gorączka - temperatura ciała powyżej 38,5°C lub stan podgorączkowy temperatura powyżej 37,5°C to jedynie objawy wskazujące, że organizm reaguje na jakiś czynnik patologiczny. Przyczyna podwyższonej temperatury ciała powinna zawsze zostać wyjaśniona.
Dna moczanowa - Podagra - jest zapaleniem stawów będącym wynikiem odkładania się moczanów w stawach. Dolegliwość ta jest następstwem podwyższonego stężenia kwasu moczowego w ustroju. W chorobie najczęściej zaatakowane są stawy palucha, śródstopia, skokowe, kolanowe, łokciowe oraz nadgarstki i palce rąk.
Depresja określana jest jako stan chorobowy, który cechuje się cierpieniem psychicznym związanym z obniżeniem się nastroju i pesymizmem w ocenie samego siebie i otaczającego świata.
Cukrzyca objawia się wysokim poziomem cukru - glukozy we krwi -hiperglikemia, spowodowanym niewystarczającym wytwarzaniem insuliny. Wyróżniamy dwa rodzaje cukrzycy. Cukrzycę insulinozależną, która wymaga leczenia podawaniem insuliny w zastrzykach i cukrzycę insulinoniezależną, w której choremu podaje się doustnie leki przeciwcukrzycowe.
Chrypka to częsta postać zaburzenia głosu oraz bezgłosu. Są to objawy schorzeń układu oddechowego, głównie krtani. Chrypka powoduje zmiany w strunach głosowych co zakłóca powstawanie głosu. Bezgłos natomiast to niemożność wydobycia jakiegokolwiek dźwięku.
Choroby skóry należą zarówno do schorzeń pochodzenia wirusowego np. - opryszczka, brodawki, mięczak zakaźny, ospa wietrzna, półpasiec, oraz bakteryjnego - czyrak, róża, liszajec zakaźny, jak i grzybiczego - łupież. Choroby skóry mogą powodować poważne powikłania.
W chorobie zwyrodnieniowej stawów dochodzi do postępujących w sposób ciągły zmian zwyrodnieniowych chrząstki stawowej, błony maziowej, a wreszcie kości. Stawy powoli przestają spełniać swoją funkcję.
Choroba wrzodowa to wrzody żołądka lub wrzody dwunastnicy to tzw. owrzodzenie, czyli ubytek w błonie śluzowej. Najczęściej z chorobą wrzodową związane jest nadmierne wydzielanie kwasu solnego w żołądku - nadkwasota, oraz obecność bakterii Helicobacter pylori, powodującej nawrotowy charakter choroby.
Zobacz czym są pliki cookies i jaka jest stosowana nasza polityka w odniesieniu do nich. Zastosowanie cookies w Polsce i UE.
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. Pliki cookies tzw. ciasteczka stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.
Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator serwisu ABC Zdrowia z siedzibą w Nowym Sączu.
Pliki cookies wykorzystywane są w celu: dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.
W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: sesyjne (session cookies) oraz stałe (persistent cookies). Cookies sesyjne są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). Stałe pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.
W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; wydajnościowe pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;funkcjonalne pliki cookies, umożliwiające zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.
W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).
Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.
Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest w sekcji Pomoc w menu przeglądarki internetowej. Więcej na temat ...