W Początkowej fazie choroby możliwa jest gorączką. Choroba może trwać latami z nawrotami i okresami bezobjawowymi. Zapalenie dotyka najczęściej ludzi młodych ale może też wystąpić po 50 roku życia.
Zapalenie jelita grubego objawy:
Biegunka z krwią i śluzem.
Gorączka, ogólne osłabienie.
Bóle brzucha, bolesne parcie na stolec.
Utrata apetytu, wychudzenie.
Konsultacja lekarska wymagana.
Jeżeli biegunce towarzyszy wystąpienie krwi w stolcu to należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza i ustalenia przyczyny. Możliwe powikłania - krwotok z przewodu pokarmowego.
zapalenie jelita grubego Przyczyny:
Wrzodziejące zapalenie jelita to chorobą do której prowadzą uwarunkowania genetyczne oraz nieprawidłowe reakcjie układu immunologicznego na czynniki dietetyczne lub zakaźne - organizm produkuje przeciwciała, które inicjują reakcję niszczenia jego własnych tkanek.
Możemy połączyć czasem z charakterem autoimmunologicznym, takim jak autoimmunologiczne zapalenie tarczycy lub podejrzeniem o taki charakter reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Przyczną może być stres emocjonalny, zakażenie, nieżyt żotądkowo-jelitowy, leczenie antybiotykami. Dolegliwości te mogą powodować również nawrót objawów chorobowych.
Zalecenia.
Zwalczać strese, stosując techniki relaksacyjne.
Zaniechać diety w której pokarmy są źle znoszone. Mogą być nimi mleko i jego przetwory -nietolerancja cukru mlecznego - laktozy, pszenica, surowe owoce oraz warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny oleiste.
Zastosowanie się do wskazówek dietetycznych jest zazwyczaj skuteczne a powrót do dawnych nawyków żywieniowych może spowodować szybki nawrót objawów chorobowych.
Uzupełniać częste niedobory wapnia i witamin A, D, E, K oraz stosować preparaty zawierające mikroelementy miedź, złoto, srebro oraz probiotyki, pozwalające uzupełnić saprofityczną florę bakteryjną jelit.
Dobrać odpowiedni preparat ziołowy lub suplementy diety!