Choroba zwyrodnieniowa stawów objawy:
Bóle stawów, które ustają podczas wypoczynku.
Przejściowa, ale nasilająca się z czasem sztywność.
Niekiedy przykurcz lub zanik mięśni.
Trzeszczenia, przesunięcia i rozluźnienie stawów.
Możliwa obecność ptynu stawowego.
Konsultacja lekarska wymagana!
Nie należy podejmować kuracji, jeśli diagnoza nie jest całkowicie pewna. Istnieje wiele innych schorzeń, które mają podobne objawy a leczenie ich jest zupełnie inne.
Choroba zwyrodnieniowa stawów przyczyny:
Jest wiele przyczyn choroby zwyrodnieniowej. Najważniejsze z nich to:
Proces starzenia się - ponad 50 lat.
Genetycznie uwarunkowane zaburzenia komórkowe.
Przebyte urazy stawów.
Zaburzenia funkcjonowania stawów - po skręceniu lub zapaleniu stawów, mogą również przyczyniać się do zmian zwyrodnieniowych.
Na schorzenia narażone są osoby, które mają przeciążone stawy z powodu nadmiernej wagi, a także sportowcy czy pracownicy, którzy nadwerężają konkretne stawy - piłkarze lub kamieniarze mają często kłopoty ze stawami kolanowymi, narciarze natomiast z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa.
Choroby stawów - Bóle stawów - Rozwinięcie zagadnienia :
Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS)
Choroba zwyrodnieniowa stawów zwykle rozwija się stopniowo, przez wiele lat i dotyczy kilku różnych stawów. Przyczyna jest nieznana, ale wydaje się, że choroba częściej dotyka kobiety niż mężczyzn i zwykle rozpoczyna się po menopauzie, co sugeruje, że jest ona częścią procesu starzenia się.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
Spośród chorób reumatycznych najpowszechniejsze jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Częstość zachorowań zwiększa się powyżej 65-go roku życia i wynosi 2% wśród mężczyzn i 5% wśród kobiet. Choroba cechuje się symetrycznym występowaniem zmian zapalnych w wielu stawach, co w konsekwencji prowadzi do ich uszkodzenia i upośledzenia funkcji. Choroba rozwija się powoli, przebiega z okresami zaostrzeń i poprawy.
Młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów
Jeśli objawy reumatoidalnego zapalenia stawów występują przed 16-tym rokiem życia, chorobę określa się jako młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów. Młodzieńcze przewlekłe zapalenie stawów charakteryzuje się różnorodnym przebiegiem, ale podobnie jak w reumatoidalnym zapaleniu stawów występuje ból, obrzęk i sztywność poranna stawów, a także ich znaczne zniszczenie i upośledzenie funkcji.
Choroba Stilla
Choroba Stilla jest kolejną przewlekłą chorobą stawów, występującą u dzieci. Rozpoczyna się przed piątym rokiem życia. Oprócz zapalenia stawów występuje gorączka, wysypka, świąd skóry i inne.
Zespół Reitera
Zespół Reitera charakteryzuje się występowaniem trzech objawów: zapaleniem struktur tworzących oko, zapaleniem cewki moczowej (u kobiet także zapalenie dróg rodnych) oraz zapalenie stawów. Występuje znacznie częściej u mężczyzn.
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Chorobą, która dotyczy głównie (choć nie zawsze) stawów jednego rodzaju jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK, choroba Bechterewa). Dotyczy ona kręgosłupa, ale u znacznej grupy osób chorych przebiega także z zajęciem innych stawów, głównie kończyn dolnych.
Zwichnięcie stawu
Urazowe zwichnięcie stawu można zdefiniować jako całkowite przemieszczenie względem siebie po-wierzchni stawowych kości tworzących staw.
Skręcenie stawu
W wyniku działania siły, najczęściej skrętnej, dochodzi do różnego stopnia rozerwań i rozciągnięć torebki stawowej i więzadeł, bez trwałego przemieszczenia powierzchni stawowych kości. Tego typu uraz stawu określany jest jako skręcenie.
Zalecenia dodatkowe!
Uprawiać sport, który łagodnie gimnastykuje stawy, np. pływanie.
W okresie zaostrzenia zmian chorobowych lekarz może zalecić usztywnienie stawu bandażem lub odpowiednim stabilizatorem.
Jeść dużo selerów, zielonej pietruszki, rzeżuchy, czarnej rzodkwi i cytryn.
Zastosować kurację preparatami uzupełniającymi, zawierającymi mikroelementy: man-gan, potas, magnez, fluor, siarkę, miedź, w zależności od obszaru, na jakim się mieszka (możliwe ewentualne niedobory).
Dobrać odpowiedni preparat ziołowy lub suplementy diety!