W dolegliwości tej, przyczyną powstawania żylaków odbytu (guzków krwawniczych) jest nieodpowiedni, siedzący tryb życia oraz mała ilość ruchu, który na co dzień jest nam potrzebny, w połączeniu ze złym odżywianiem się a towarzyszą temu zaparcia.
Hemoroidy mogą się także pojawiać u kobiet w ciąży i osób, które pracują fizycznie. Żylakom zazwyczaj towarzyszą objawy zapalenia odbytu (łac. proctitis). Występują wtedy bóle przy oddawaniu stolca, krwawienia z odbytu i częste pieczenie, swędzenie oraz nieprzyjemne uczucie palenia w odbytnicy, połączone z parciem na stolec. Taki stan zapalny , który utrzymuje się dłuższy okres może doprowadzić do powstania zakrzepów i owrzodzeń oraz rozpadlin i przetok okołoodbytniczych. Rozpoznanie Hemoroidów jest stosunkowo proste i polega na oglądaniu i badaniu palcem. Czasem niezbędne jest wykonanie rektoskopii.
Hemoroidy - Objawy:
Ból w okolicy odbytu.
Krwawienia z hemoroidów - krew występująca na powierzchni stolca.
Stan zapalny hemoroidów.
Tworzenie się twardych i bolesnych guzków oraz zakrzepów.
Uczucie niepełnego oddania stolca.
Świąd i palenie w odbytnicy.
Hemoroidy - przyczyny :
Możliwe są skłonności dziedziczne co do występowania hemoroidów, przejawiające się osłabieniem elementów sprężystych tkanki łącznej, budującej ścianę naczyń żylnych. Elementem sprzyjającym są zaparcia, powstrzymywanie się od wypróżnień, długotrwała pozycja siedząca np. jeśli mamy mracę biurową, ciąża, poród. Dolegliwość może wystąpić podczas stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Bardzo często hemoroidy występują z żylakami kończyn dolnych i powrózka nasiennego.
Przy tej dolegliwości, konsultacja lekarska wymagana. Hemoroidy są raczej uciążliwe i bolesne niż niebezpieczne. Jednak należy zasięgnąć opinii lekarza, który na podstawie badań okeśli czy mamy do czynienia z hemoroidami czy też ze szczeliną odbytu lub innym schorzeniem.
Utrzymanie diety podobnej jak w przypadku jelita drażliwego.
Ogólne leczenie farmakologiczne jest rzadko skuteczne. Podstawową rolę odgrywa higiena okolicy odbytu z podmywaniem się kilka razy dziennie i zawsze po oddaniu stolca. Wspomagające działanie mogą mieć maści zawierające w swoim składzie antybiotyki i leki przeciwzapalne. Skuteczne są czopki o działaniu przeciwzapalnym, ściągającym, antyseptycznym i przeciwbólowym.
Dużo ruchu w różnej postaci.
Dobrać odpowiedni preparat ziołowy lub suplementy diety!