Preparat ziołowy Shatavari jest wszechstronny w zastosowaniu i wspomaga wiele poważnych dolegliwości głównie narządów rozrodczych. Jest preparatem wzmacniającym funkcje seksualne u kobiet stosowany podczas wycieńczenia seksualnego i niepłodności. U kobiet stosowany jest również podczas objawów menopauzy i zwiększenia laktacji.
Skuteczność Shatavari (Szparagi racemosus)
Najnowsze analizy chemiczne ujawnione w ostatnim czasie przez naukowców dają potwierdzenie skuteczności w wyżej wymienionych dolegliwościach.
Opis zioła
Asparagus racemosus jest pnączem osiągającym 1-2 m wysokości. Liście są podobne do igieł sosnowych, małych i jednolite. Kwiaty tej rośliny są białe i mają małe kolce. Roślina ta należy do rodziny Liliaceae. Ta lecznicza roślina występuje klimacie tropikalnym w północnych Indiach, Azji, Australii i Afryce. Lokalnie roślina nazywana jest Shatavari w języku hindi. W sanskrycie nazywana jest Shatamuli.
Zastosowania i działanie Shatavari:
W medycynie ajurwedyjskiej preparat ziołowy Asparagus Shatavari jest wszechstronny i wykorzystywany do leczenia chorób takich jak rzeżączka, hemoroidy, cukrzyca, reumatyzm, kaszel, biegunka, biegunka, bóle głowy i kłopoty żołądkowe, a także dla zwiększenia laktacji. Głównym zastosowanie jednak są dolegliwości seksualne u kobiet jak i mężczyzn.
Shatavari:
Zmniejsza rozdrażnienie, przewrażliwienie i rozstrojenie emocjonalne.
Daje uczucie spokoju i równowagi.
Wpływa korzystnie na regularność i charakter menstruacji.
Wspomaga funkcjonowanie tarczycy.
Dla kobiet w okresie klimakterium.
Zmniejsza uderzenia ciepła, walenie serca, uczucie mdłości, bezsenność i ogólne zmęczenie w czasie okresu menopauzy.
Używany także, jako afrodyzjak dla kobiet (sanskryckie "shatavati" oznacza dosłownie "ta, która posiada 100 mężów").
Główne źródło informacji:
Michael Thomsen. 2002. Shatavari - Asparagus racemosus. Strona internetowa: www.Phytomedicine.com