Diklofenak to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który jest pochodną kwasu aminofenylooctowego. Substancja ta wykazuje silne działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. W formie tabletek działa szybko i maksymalne stężenie osiąga po 1-2 godzinach. Nie kumuluje się w organizmie.
Jak wygląda mechanizm działania leku?
Podobnie jak inne leki przeciwbólowe, diklofenak hamuje aktywność odpowiednich enzymów COX (cyklooksygenazy) w ośrodkowym układzie nerwowym. Spada wtedy stężenie prostaglandyny, która pobudza receptory bólowe, dlatego dochodzi do zmniejszenia odczuwania bólu. Leki te wykazują również działanie przeciwzapalne poprzez hamowaniu cyklooksygenaz aktywowanych się w trakcie reakcji zapalnych.
Wobec tego stosowanie leków NLPZ takich jak diklofenak nie powoduje usunięcia przyczyny bólu oraz stanu zapalnego, ale za to zmniejsza odczuwanie przykrych dolegliwości, których szybkie usunięcie często nie jest możliwe.
Diklofenak – przykładowe zastosowania:
- reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- choroby układowe tkanki łącznej
- nerwobóle
- migreny
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
- choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
- stany zapalne gardła i jamy ustnej
- bóle miesiączkowe
- zapalenia przydatków
- ataki dny moczanowej
- stany zapalne tkanek okołostawowych
Preparaty zawierające diklofenak takie jak wybrane tabletki w niskich dawkach i żele do stosowania miejscowego można kupić bez recepty.
Bez konieczności konsultacji lekarskiej można też kupić takie preparaty jak płyn do płukania Glimbax (Glimbax.pl), który daje szybki efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny w leczeniu zapalenia jamy ustnej, dziąseł, gardła, ponadto polecany jest przy podrażnieniach mechanicznych, na przykład u osób po zabiegach stomatologicznych, z aparatami ortodontycznymi, protezami. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: Glimbax.pl.