Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Bloq o ziołach

Mapa serwisu

Info

wiedza

Nasze rekomendacje

Konsultacja lekarska!

Konsultacja lekarska!

Nietypowa apteka online z możliwością telefonicznych konsultacji lekarskich. Serwis ten posiada kategorie jak: Impotencja, Trądzik, Przedwczesny wytrysk, Testosteron, Migrena, Chor...

Piękne, jędrne piersi!

Piękne, jędrne piersi!

Bardzo popularny serwis wśród kobiet, który proponuje naturalny sposób pielęgnacji piersi. Serwis ten w całości dedykowany jest kobietom. W skrócie! „Działanie zewnętrzne: przywrac...

Skuteczny afrodyzjak!

Skuteczny afrodyzjak!

Strona internetowa poświęcona w całości dla męskiej części widowni. Porusza ona wiele tematów związanych z seksualnością. Znajdują się na niej odpowiedzi min. Jak zwiększyć poziom...

Oczyszczanie organizmu

Oczyszczanie organizmu

Kuracja oczyszczająca organizm, która skutkuje tym, że zaparcia, zgaga, nadwaga i uczucie zmęczenia w ciągu dnia znika. Naturalna formuła i połączenie błonnika witalnego z zieloną...

Coś dla zdrowia!

Coś dla zdrowia!

To właśnie pod hasłem „Coś dla zdrowia” przedstawiamy serwis, który porusza tematy produktów naturalnych z możliwością ich nabycia. Dziesiątki różnego rodzaju ziół, suplementów die...

Soki z Aloesu, Nomi i Gravioli

Soki z Aloesu, Nomi i Gravioli

Strona dla koneserów egzotycznych smaków i zdrowego odżywiania się. Nie od dzisiaj wiadomo, że soki również są zdrowe, a w szczególności soki z roślin leczniczych. W serwisie docel...

«
»

Dzisiaj polecamy

Zioła i preparaty ziołowe - Gotu Kola

Zioła i preparaty ziołowe - Gotu Kola

Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya Gotu Kola. Znana w Chinach jako cudowna roślina długowieczności. W Indiach jest uważana za jedną z najbardziej odmładzających roślin. Wygładza sk...

Zioła i preparaty ziołowe - Brahmi Bacopa

Zioła i preparaty ziołowe - Brahmi Bacopa

Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya - Brahmi Bacopa. Inne stosowane nazwy : Bacopa monnieri [Linne] Wettstein [Lysimachia monnieri L. Cent., Gratiola monnieri L.] - bakopa drobnolis...

Zioła i Preparaty ziołowe - Ashwagandha

Zioła i Preparaty ziołowe - Ashwagandha

Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya - Ashwagandha. Zioło Ashwagandha jest ziołem o szerokim antystresowym działaniu, które pozwala na lepsze funkcjonowanie organizmu w warunkach cod...

Zioła i Preparaty ziołowe StressCare-Geriforte

Zioła i Preparaty ziołowe StressCare-Geriforte

Zioła i Preparaty ziołowe Himalaya - StressCare Geriforte. Wiele czynników zdrowotnych jest obecnie rozumianych, jako zależnych od stopnia oddziaływania stresu i jako zwieńczenie k...

«
»

Jak pomóc seniorowi w przypadku zadławienia? Wyróżniony

Napisał 

Do zadławienia może dojść w każdej chwili, choćby w trakcie posiłku. Możliwe konsekwencje? W skrajnych przypadkach nawet śmierć wskutek niedotlenienia mózgu! Wiadomo, iż ryzyko zadławienia jest bardzo duże w przypadku małych dzieci, jednak czy zdajemy sobie sprawę, że jest ono dużo wyższe u osób w wieku powyżej 65 lat? Jak możemy pomóc seniorowi w przypadku zadławienia? Podpowiadamy!

Jakie są przyczyny zadławienia u seniorów?

Osoby starsze często stawiają czoła trudnościom związanym z przełykaniem lub przeżuwaniem pokarmu. Powodować mogą to problemy zdrowotne, które w tej grupie wiekowej są dosyć powszechne.

Najbardziej narażone na często powtarzające się  zadławienia są osoby:

  • z porażeniami nerwowymi spowodowanymi powikłaniami chorób neurologicznych (np. Alzheimera) czy urazami - dotyczy około 84% osób z demencją i 50% osób po udarze mózgu,
  • ze zdiagnozowaną dysfagią (czyli zaburzeniami związanymi z prawidłowym przełykaniem),
  • borykające się z problemami uzębienia (wywołanymi chorobami przyzębia czy źle dobraną protezę),
  • ze zdiagnozowaną niedokrwiennością (powodować ona może upośledzenie wydzielania śliny, która ułatwia proces połykania);
  • niepełnosprawne, przyjmujące posiłki w pozycji leżącej lub półsiedzącej.

Rodzaje i objawy zadławienia

1.Zadławienie lekkie (częściowe)

Charakteryzuje się częściowym zamknięciem górnych dróg oddechowych przez ciało obce. Nie zagraża ono zdrowiu i życiu; dopływ tlenu do płuc jest utrudniony, lecz możliwy. Cechami charakterystycznymi zadławienia częściowego są:

  • utrudniony i niespokojny oddech,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • poszkodowany samodzielnie oddycha i artykułuje dźwięki.

2.Zadławienie ciężkie (całkowite)

Zadławienie całkowite oznacza zupełne zamknięcie górnych dróg oddechowych przez ciało obce. Oddychanie jest bardzo utrudnione, wręcz niemożliwe, w wyniku czego poszkodowany zaczyna się dusić, traci przytomność i przestaje oddychać. Objawy zadławienia całkowitego to:

  • uniemożliwiony oddech,
  • zaczerwieniona skóra twarzy przybiera kolor siny,
  • odksztuszanie ciała obcego nie przynosi rezultatów,
  • poszkodowany nie jest w stanie złapać tchu, oddychać i artykułować dźwięków.

Postępowanie w przypadku zadławienia – pierwsza pomoc

1.Przy zadławieniu częściowym, czyli lekkim, najlepiej zachęcać poszkodowanego do silnego kaszlu. Oczywiście należy cały czas należy obserwować jego stan i reagować na zmieniającą się sytuację – jeżeli intensywny kaszel okazuje się nieefektywny, REAGUJMY!

2.Zadławienie ciężkie (całkowite) wymaga przejęcia inicjatywy i udzielenia pierwszej pomocy.  Co powinniśmy zrobić i w jakiej kolejności?

Uderzenia w okolicę międzyłopatkową

  • Stajemy za dławiącą się osobą, umieszczając dłoń na jej klatce piersiowej, a następnie pochylamy ją do przodu. W ten sposób eliminujemy ryzyko przesunięcia się ciała obcego w głąb dróg oddechowych.
  • Nadal podtrzymując poszkodowanego, nadgarstkiem drugiej ręki wykonujemy pięć energicznych uderzeń w okolicę międzyłopatkową.

Uciśnięcia nadbrzusza – chwyt Heimlicha

  • Stajemy za poszkodowanym i obejmujemy go oburącz. 
  • Należy przybrać stabilną pozycję. Dzięki niej będziemy w stanie podtrzymać poszkodowanego w razie utraty przytomności albo przynajmniej zamortyzować upadek. 
  • Umieszczamy dłonie splecione w pięść pomiędzy pępkiem a końcem mostka (pod mostkiem).
  • Pochylamy poszkodowanego do przodu w taki sposób, aby głowa znalazła się poniżej pępka.
  • Wykonujemy 5 energicznych uciśnięć nadbrzusza.

Naprzemienne wykonywanie uderzeń międzyłopatkowych i uciśnięć nadbrzusza

Wykonujemy je według powyższych zaleceń, w sekwencji 5x5 (5 uderzeń, a następnie 5 uciśnięć).

RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa)

  • Poszkodowaną osobę układamy na równej, twardej powierzchni.

Zdarza się, że już samo ułożenie poszkodowanego na równej powierzchni spowoduje samoczynne udrożnienie się dróg oddechowych, wskutek rozluźnienia mięśni krtani.

  • Oburącz, kładąc jedną rękę na czole, drugą na żuchwie, ostrożnie odchylamy głowę poszkodowanego.
  • Kciukiem i palcem wskazującym ręki od strony czoła zaciskamy miękkie części nosa poszkodowanego.
  • Utrzymując uniesienie brody, rozchylamy delikatnie jego usta. 
  • Nabieramy powietrza, obejmując następnie swoimi ustami usta osoby dławiącej się i sprawdzamy szczelność. Rozwiązaniem alternatywnym jest użycie maseczki do sztucznego oddychania (dostaniemy ją w aptece już za kilka złotych; warto mieć ją przy sobie!).
  • Wykonujemy 5 wdechów, po 1-1,5 sekundy każdy.
  • Przy braku odzyskania oddechu przez poszkodowanego, przechodzimy do RKO, czyli ucisków i wdechów ratowniczych w stosunku 30:2. 

WAŻNE! 

Resuscytację krążeniowo-oddechową wykonujemy do momentu udrożnienia dróg oddechowych. Innymi sytuacjami, w których możemy przerwać RKO jest zagrożenie naszego zdrowia lub życia, przejęcie tej czynności przez służby medyczne (nie tylko przyjazd karetki na miejsce!) lub (w przypadku, gdy opadniemy z sił) przez inną osobę. Przed każdym wdechem ratowniczym należy sprawdzić, czy nasze działania nie przyniosły oczekiwanego efektu - przywrócenie poszkodowanemu funkcji życiowych. 

LifeVac 

W przypadku zadławienia ciężkiego warto mieć pod ręką LifeVac. Jest to urządzenie stworzone z myślą o ratowaniu ludzkiego życia – zarówno życia dzieci, osób dorosłych, jak i seniorów.

Jak działa LifeVac?

LifeVac wytwarza jednokierunkową siłę ssącą. Opatentowany zawór zapobiega przedostaniu się ciała obcego w głąb dróg oddechowych, a tym samym umożliwia wyprowadzenie go na zewnątrz. 

Urządzenie generuje niemal 6-krotnie większe ciśnienie niż podczas uciskania klatki piersiowej i ponad 10-krotnie większe niż manewr Heimlicha.

Aby użyć LifeVac, należy wykonać 3 proste kroki.

Przyłóż – przyciśnij – pociągnij

  1. Przyłóż maskę do twarzy obejmując szczelnie usta i nos.
  2. Przyciśnij rączkę urządzenia w kierunku twarzy.
  3. Pociągnij za rączkę do siebie.

LifeVac, czyli szansa na życie

Niestety nie jest powszechnie wiadome, że protokół pierwszej pomocy osobie zadławionej skuteczny jest tylko w 70%, i to pod warunkiem poprawnego przeprowadzenia go. Jeśli np. z jakichś powodów nie możemy wykonać manewru Heimlicha, to odsetek ten wynosi jedynie 40%. 

Łatwy dostęp do LifeVac zwiększa jednak szansę na uratowanie życia (w przypadku zadławienia) umierającemu człowiekowi, bez względu na jego wiek. 

Czy LifeVac jest bezpieczny?

Tak! To urządzenie nieinwazyjne - nie wymaga wprowadzenia żadnego elementu do dróg oddechowych, ani do jamy ustnej. 

Można używać go do ratowania życia zagrożonego wskutek zadławienia u:

  • kobiet w ciąży,
  • dorosłych, w tym seniorów,
  • dzieci (ważących powyżej 18 kg),
  • osób niepełnosprawnych -  z dysfunkcją ruchu (leżących),
  • osób borykających się z zaburzeniami przełykania (dysfagią).

To certyfikowane urządzeniem do ratowania życia w przypadku zadławienia, które zatwierdzone jest przez FDA (Agencję Żywności i Leków). Sklasyfikowany jest jako Medical Deviced Class I, od 2016 r. posiada certyfikat zgodności CE zgodnie z dyrektywą EC 93/42/EWG Unii Europejskiej po zarejestrowaniu w 2015 r. Urządzenie ratuje życie w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Francji, a od niedawna także w Polsce.

Zadławienie to (w skrajnych przypadkach) stan nagłego zagrożenia życia, które w szczególnym stopniu dotyczy osób starszych. Jak dobrze przygotować się do tej sytuacji? Warto nauczyć się, na czym polega pierwsza pomoc, a także zadbać o łatwy dostęp do bezinwazyjnego urządzenia, które udrożnia drogi oddechowe, dosłownie wyciągając z nich ciało obce. Bo kiedy wszystko zawodzi, łącznie z RKO, tam egzamin zdaje LifeVac!

Czytany 1088 razy

Polecane strony

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Zobacz czym są pliki cookies i jaka jest stosowana nasza polityka w odniesieniu do nich. Zastosowanie cookies w Polsce i UE.

Serwis nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. Pliki cookies tzw. ciasteczka stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator serwisu ABC Zdrowia z siedzibą w Nowym Sączu.

Pliki cookies wykorzystywane są w celu: dostosowania zawartości stron internetowych Serwisu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Serwisu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Serwisu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; utrzymanie sesji Użytkownika Serwisu (po zalogowaniu), dzięki której Użytkownik nie musi na każdej podstronie Serwisu ponownie wpisywać loginu i hasła.

W ramach Serwisu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: sesyjne (session cookies) oraz stałe (persistent cookies). Cookies sesyjne są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu wylogowania, opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). Stałe pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika.

W ramach Serwisu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: niezbędne pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Serwisu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Serwisu;pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, np. wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Serwisu; wydajnościowe pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Serwisu;funkcjonalne pliki cookies, umożliwiające zapamiętanie wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; reklamowe pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań.

W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Serwisu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Serwisu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej).

Operator Serwisu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Serwisu. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Serwisu reklamodawców oraz partnerów.

Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest w sekcji Pomoc w menu przeglądarki internetowej. Więcej na temat ...