Typowe objawy alergii
Jeśli w kontakcie z pyłkami traw, kwiatów i drzew odczuwamy drapanie w gardle, łzawią nam oczy i mamy permanentny nieżyt nosa, więcej niż prawdopodobne jest to, że możemy chorować na alergie. Podobne objawy mogą dotyczyć alergii pokarmowych i kontaktowych. Alergia jest nieprawidłową reakcją ludzkiego organizmu na substancje alergizujące. Zdrowy człowiek bez skłonności do uczuleń, nie zareaguje w żaden sposób na te same czynniki, które u chorych powodują katar, łzawienie i duszności. W przypadku identyfikowania takich objawów u siebie można przypuszczać, że chorujemy na alergię, choć w celu postawienia jednoznacznej diagnozy należy udać się do lekarza alergologa oraz wykonać niezbędne testy alergiczne (https://swisslab.pl/badania/panel-oddechowy-20-alergenow-badanie).
Jaka to alergia?
Katar, ciągłe kichanie, łzawienie oczu i zaczerwienienie oraz występowanie duszności czy kaszlu to jedne z typowo alergicznych objawów. Występują one między innymi w przypadku:
- alergicznego nieżytu nosa,
- atopowego zapalenia spojówek,
- astmy oskrzelowej.
Najbardziej niebezpieczną formą alergii, która może objawiać się kaszlem, dusznościami i świszczącym oddechem, jest wstrząs anafilaktyczny. Może minąć kilka minut od momentu ataku objawów alergicznych do utraty przytomności przez pacjenta. Jeśli w porę nie zostaną mu podane odpowiednie leki, wstrząs anafilaktyczny może zakończyć się nawet śmiercią chorego.
Przyczyną kataru alergicznego jest nadmierne wydzielanie substancji zapalnych przez komórki układu odpornościowego w odpowiedzi na wpływ czynnika alergizującego.
Objawy alergii łatwo można odróżnić od innych chorób, na przykład pochodzenia wirusowego czy bakteryjnego. Symptomy pojawiają się nagle, niespodziewanie i występują krótko po kontakcie z uczulającym chorego alergenem. Dobrze przeprowadzony przez lekarza alergologa wywiad z pacjentem wskaże, czy jest to rzeczywiście alergia, czy też inna choroba. W przypadku seryjnego powtarzania się objawów w związku z daną sytuacją, np. spacerem na świeżym powietrzu po lesie, można wnosić, że jest to alergia. Wymaga ona leczenia specjalistycznego. Doraźnie podawane są leki antyhistaminowe oraz zmniejszające objawy alergiczne. Aby jednak pozbyć się uczulenia należy przeprowadzić odczulanie, które powinno zostać dokonane po zidentyfikowaniu czynników alergizujących.