Kolagen rybi - skład
Kolagen jest jednym z najważniejszych składników naszego organizmu, odpowiadającym za gęstość, jędrność i elastyczność skóry. Z czego składa się kolagen? Tworzą go trzy łańcuchy zwinięte razem w ciasną, potrójną helisę, które tworzą aminokwasy. Dużą ich część stanowią glicyny i proliny oraz dwa aminokwasy nie pochodzące bezpośrednio z translacji w rybosomach – hydroksyprolina oraz hydroksylizyna[I].
Do niedawana na dużą skalę wykorzystywano w przemyśle spożywczym, przemysłowym oraz kosmetologii kolagen wołowy. Teraz coraz częściej wykorzystuje się kolagen rybi, który jest bardzo zbliżony do tego, produkowanego przez ludzki organizm. Uznano bowiem, że najlepszym źródłem kolagenu są właśnie ryby [II]. Skąd się go pozyskuje? Uzyskiwany jest ze skór ryb, dzięki metodzie hydratacji. Na drodze specjalistycznej obróbki enzymatycznej, pozyskiwany jest wysokiej jakości kolagen rybi, który wyróżnia się doskonałą przyswajalnością. Co więcej, badania potwierdziły, że poziomem połączeń trzeciorzędowych oraz budową kolagen rybi nie odbiega od kolagenu ludzkiego [III].
Kolagen rybi w proszku składa się tak naprawdę tylko z dwóch składników. Pierwszy to kolagen (hydrolizat żelatynowy), a drugi to witamina C (kwas L-askorbinowy). Jedna miarka porcji, która wystarczy na uzupełnienie dziennej dawki kolagenu dostarcza organizmowi 3600mg hydrolizatu żelatynowego oraz 400mg kwasu L-askorbinowego.
Kolagen (hydrolizat żelatynowy)
Kolagen stanowi łatwo przyswajalną formę hydrolizatu żelatynowego naturalnego pochodzenia. Sam hydrolizat kolagenu to nic innego, jak jeden z rodzajów kolagenu, który powstaje w wyniku procesów chemicznych [IV]. Od tradycyjnej żelatyny różni się tym, że można go łatwo rozpuścić w wodzie i nie zastyga. Bez problemu rozpuszcza się w napojach ciepłych, jak i zimnych. Dzięki temu jest natychmiast gotowy do miksowania. Sprawdzi się jako dodatek do codziennej kawy, herbaty lub soku. To co go wyróżnia, to brak zapachu oraz neutralny smak [V].
Witamina C (kwas L-askorbinowy)
Należy pamiętać, że witamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu. Askorbinian w niej zawarty służy poniekąd jako kofaktor hydroksylazy prolilu i lizylu, enzymów odpowiedzialnych za stabilizację i krzyżowanie włókien kolagenu [VI]. Udowodniono, że wspomniana witamina C potęguje jego działanie, a dokładnie mówiąc zwiększa wytwarzanie kolagenu w ludzkim organizmie [VII]. W związku z tym, tak ważne jest, aby te dwie substancje ze sobą łączyć. Ostatnie badania potwierdziły, że należy przyjmować kolagen rybi, czy to w postaci proszku, tabletek, suplementów diety, czy preparatu do picia w połączeniu z witaminą C.
Kolagen rybi - wpływ na zdrowie
Kolagen jest bardzo ważny dla organizmu ludzkiego. To kluczowe białko w naszym ciele, odpowiada m.in. za gęstość i strukturę tkanek, utrzymanie jędrności i elastyczności skóry oraz budowanie tkanki łącznej. Z wiekiem zmniejsza się ilość produkowanego naturalnie kolagenu, co daje się zauważyć bezpośrednio na skórze. Z czasem dochodzą problemy ze stawami, włosami oraz łamliwość paznokci. Na szczęście jest sposób, aby uzupełnić niedobór kolagenu w naszym organizmie. Wystarczy zastosować odpowiednią suplementację kolagenem rybnym, który działa jak preparat odmładzający. Po pierwsze bardzo korzystnie wpływa na urodę, a po drugie na dużo lepszą kondycję i sprawność całego ciała [VIII].
Kolagen rybi z witaminą C Bene Vobis - wysokiej jakości suplement diety bez substancji konserwujących
Kolagen Rybi Bene Vobis z witaminą C to produkt najwyższej jakości, który pozbawiony jest jakichkolwiek zanieczyszczeń, a przy tym bardzo bezpieczny. Do jego produkcji wykorzystuje się skóry ze staranie wyselekcjonowanych gatunków ryb zimnomorskich.
Suplement diety Kolagen rybi z witaminą C Bene Vobis® to preparat zaprojektowany specjalnie tak, aby uniknąć dodawania niepotrzebnych substancji konserwujących.
Kolagen Rybi Bene Vobis z witaminą C można kupić w sklepie internetowym Młyn Oliwski.
Bibliografia:
[I] Bowes J.H., Kenten R.H., The amino-acid composition and titration curve of collagen. Biochem J., s. 358–365, doi: 10.1042/bj0430358.
[II] Falguni P., Basudam A., Santanu D., Isolation and characterization of fish scale collagen of higher thermal stability, [w:] „Bioresource Technology”, t. 10, s. 3737–3742, publikacja online 1.05.2010, doi: 10.1016/j.biortech.2009.12.133.
[III] Sanchez A., Blanco M., Correa B., Perez-Martin R.I., Sotelo C.G., Effect of Fish Collagen Hydrolysates on Type I Collagen mRNA Levels of Human Dermal Fibroblast Culture, [w:] Mar drugs, publikacja online 26.04.2018, doi: 10.3390/md16050144.
[IV] Shoulders M.D., Raines R.T., Collagen structure and stability, [w:] Annu Rev Biochem, 2009, s. 929–958, publikacja online 29.03.2010, doi: 10.1146/annurev.biochem.77.032207.120833.
[V] Blanco M., Vázquez J.A., Pérez-Martín R.I., Sotelo C.G., Hydrolysates of fish skin collagen: An opportunity for valorizing fish industry byproducts, [w:]Mar Drugs, publikacja online 5.05.2017, doi: 10.3390/md15050131.
[VI] Pullar J.M., Carr A.C., Vissers M.C.M., The Roles of Vitamin C in Skin Health, [w:] Nutrirnts, publikacja online 12.08.2017, doi: 10.3390/nu9080866.
[VII], Tamże.
[VIII] Tanka M., Koyama Y., Nomura Y., Effects of collagen peptide ingestion on UV-B-induced skin damage, [w:] Biosci. Biotechnol. Biochem,s. 930–932, doi: 10.1271/bbb.80649.