Profilaktyka – sposób na kontrolę piersi
Kontrolne badanie u ginekologa to szansa na szybkie wykrycie raka piersi. Podczas wizyty, lekarz zwykle ogranicza się do badania palpacyjnego, czyli za pomocą palców, stara się wyczuć guzki o średnicy 2 cm lub większe. Doświadczony specjalista, będzie w stanie wykryć zmiany, których kobieta nie wyczuje podczas samodzielnej kontroli piersi. Wykrycie raka w najwcześniejszym stadium jest najczęściej całkowicie uleczalne. Jeśli lekarz doszuka się poważnych zmian w piersiach, dopiero wtedy zleca wykonanie USG ginekologicznego lub mammografii, które można wykonać w tej przychodni: https://salve.pl/przychodnie/oferta/poradnie-specjalistyczne-salve/poradnia-ginekologiczna/zakres-swiadczen/. Warto pamiętać o tym, by na kontrolę piersi zgłaszać się do lekarza tuż po miesiączce. Pod koniec cyklu, biust może być bardziej obrzmiały, a co za tym idzie – badanie może być bolesne.
Badania kontrolne – szansa na wykrycie chorób intymnych
Profilaktyczne badanie u ginekologa pozwala wykryć choroby intymne – nawet te, które na początku nie dają żadnych objawów. Wiele schorzeń, jak np. uporczywy ból w podbrzuszu czy nieregularne krwawienia, jest na tyle niejednoznacznych, że konsultacja z lekarzem to konieczność. To objawy, które mogą świadczyć o endometriozie, mięśniakach, a nawet nowotworach, dlatego nie wolno ich lekceważyć. Lekarz, oceniając położenie i wielkość narządów płciowych, szybko może stwierdzić np. torbiele, guzy jajników czy obniżenie macicy. Cenną wskazówką może być dla niego również ból, odczuwany przez pacjentkę podczas badania.
Cytologia – możliwość szybkiego wykrycia zmian nowotworowych
Cytologia to jedno z najprostszych badań ginekologicznych, które pozwala wykryć zmiany nowotworowe na szyjce macicy. Rak szyjki macicy może wystąpić u kobiet w każdym wieku. Rozwija się ok. 10 lat, a w pierwszym stadium jest w pełni uleczalny. Na badanie najlepiej zgłaszać się między 11 a 23 dniem cyklu. Warto pamiętać o tym, żeby dwa dni wcześniej nie stosować irygacji pochwy, nie używać środków nawilżających okolice intymne i nie odbywać stosunków płciowych. Dopiero wtedy wyniki badania będą obiektywne.
Wybór odpowiedniej metody antykoncepcji
Wizyta u ginekologa to nie tylko okazja na sprawdzenie stanu zdrowia, ale też dobry pretekst do skonsultowania z lekarzem najlepszej metody antykoncepcji. To bardzo ważne, bo nie wszystkie sposoby zapobiegania ciąży sprawdzą się w przypadku każdej kobiety. Nikt, tak dobrze jak lekarz, nie przedstawi zalet i wad poszczególnych środków antykoncepcyjnych. Następnie, biorąc pod uwagę preferencje pacjentki, przebyte przez nią lub aktualne choroby, ciąże, wiek, karmienie piersią oraz masę innych, ważnych z medycznego punktu widzenia czynników, dobierze najlepszy sposób zapobiegania ciąży. W przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu stosowania leków hormonalnych, lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, a dopiero później ustali sposób dawkowania i częstotliwość wizyt kontrolnych.
Wizyta u ginekologa – raz w roku wystarczy?
Każda kobieta, o ile nie zauważy u siebie żadnych niepokojących objawów, powinna przynajmniej raz w roku udać się na kontrolną wizytę do ginekologa. Jeśli natomiast doskwierają jej upławy, świąd, lub pieczenie okolic intymnych, długie, bolesne i nieregularne miesiączki, bóle podbrzusza lub inne dolegliwości, warto, żeby zgłosiła się jak najszybciej do specjalisty, który pomoże ustalić źródło objawów i skutecznie je wyleczyć, poprzez np. zlecenie dodatkowych badań. Badanie piersi należy wykonywać samodzielnie, raz w miesiącu, a raz w roku poprosić o to lekarza. Jeśli natomiast chodzi o cytologię, panie do 30. roku życia, powinny ją wykonywać raz w roku, później, o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań, co 2-3 lata.
Artykuł sponsorowany.