Poniżej odpowiadamy na zadane pytania. Przedstawiamy również najważniejsze informacje dotyczące możliwych chorób układu moczowego oraz wskazówki, jak trzeba przygotować się do badania. Sprawdźmy, które sygnały każą nam niezwłocznie udać się do kliniki USG. Choroby układu moczowego oraz choroby nerek mogą być bardzo przykre w skutkach i trudne w leczeniu. Dlatego najważniejsze jest, co na pewno nie jest zaskoczeniem, jak najwcześniejsze zdiagnozowanie konkretnego schorzenia. Wówczas będziemy mieli pewność, że odpowiednio zadbaliśmy o nasz organizm, a także zyskamy możliwość skutecznego wyleczenia z choroby.
Niepokojące dolegliwości
Badanie USG układu moczowego zwykle wykonujemy na zlecenie lekarza w celu diagnozy chorób tego układu. Do niepokojących sygnałów i wskazań wykonania badania należą m.in. częste bóle brzucha i okolic, widoczne zmiany moczu (np. krwiomocz, bezmocz albo zmniejszone ilości moczu), nieprawidłowe wyniki badania moczu, problemy z nerkami (np. torbiele nerki lub inne choroby nerek), wyczuwalne guzy w okolicach jamy brzusznej, kamica moczowa, nadciśnienie tętnicze i inne. Badanie służy również jako przygotowanie do innych specjalistycznych badań, np. do biopsji nerek.
Odpowiednie przygotowanie a wynik badania
Badanie USG przede wszystkim pozwala na kontrolę nerek, narządów jamy brzusznej oraz pęcherza moczowego. W związku z tym zalecane jest, aby odpowiednio przygotować się do badania. W tym celu już w dniu poprzedzającym badanie należy spożywać tylko pokarmy lekkostrawne, a kilka godzin przed badaniem całkowicie wstrzymać się od jedzenia. Te zalecenia dotyczą badania jamy brzusznej. Szczególnym zaleceniem dotyczącym badania pęcherza moczowego jest wypełnienie pęcherza odpowiednią ilością płynów. Odpowiednie przygotowania mają duży wpływ na późniejszy odczyt wyników i ich prawidłowy zapis. Szczegółów dotyczących wymaganych przygotowań do badania dowiemy się u lekarza albo w klinice, w której wykonamy USG. Standardowe badanie skórne jest zupełnie bezbolesne. Oprócz tej techniki stosuje się inne, które polegają na wprowadzeniu głowicy aparatury do wewnątrz ciała. Do tego typu należą badania przez pochwę albo przez odbyt.
Co powie nam wynik badania USG?
Badanie pozwala na dokładne określenie poszczególnych parametrów, np. wielkość, kształt i położenie nerek, a także ocenę stanu narządów. USG umożliwia wykrycie kamieni, torbieli i guzów. Specjalistyczne badanie Dopplera daje jeszcze bardziej precyzyjne pomiary i umożliwia diagnozę na przykład nadciśnienia tętniczego. Dodatkowo USG wykonuje się w celu kontroli nerki przeszczepionej. U mężczyzn badanie pozwala na ocenę prostaty, czyli gruczołu krokowego. Ultrasonografia zarówno wskaże na stany zapalne i różnorodne problemy zdrowotne, jak i oceni stan pacjenta po wykonanej operacji. Badanie wykryje również wady wrodzone, które niejednokrotnie mogą być przyczyną przewlekłych chorób.
Korzyści ultrasonografii układu moczowego
Badanie wykorzystuje fale ultradźwiękowe, dzięki czemu w wyniku otrzymuje się precyzyjny i rzeczywisty obraz. Badanie jest zupełnie nieszkodliwe, bezpieczne dla każdego pacjenta, także dla kobiet w ciąży. Można je wykonać zatem bez przeszkód w każdym momencie, aby skontrolować stan zdrowia i prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów. W szczególnych sytuacjach badanie daje wyspecjalizowany wynik, który ma zastosowanie w dalszym leczeniu, kontroli pooperacyjnej albo diagnozowaniu poważnych chorób.
Wczesna diagnoza wszelkich chorób układu moczowego pozwoli na skuteczne i szybkie leczenie oraz zwiększa szansę wyleczenia schorzenia. Warto właściwie przygotować się do badania, aby uzyskać jak najbardziej czytelny i miarodajny wynik. Nie zaniedbujmy niepokojących sygnałów, nie czekajmy na zalecenie lekarza. Zdecydujmy się na badanie kontrolne jak najszybciej, aby uniknąć uciążliwych skutków zaawansowanej choroby.