Produkty, które na co dzień spożywamy dostarczają witamin, jednak ich ilość może nie być wystarczająca dla pokrycia dziennego zapotrzebowania. Warto wówczas sięgnąć po środki zawierające konkretną witaminę (jeśli wiemy jakiej witaminy mamy niedobór) lub po preparaty wielowitaminowe.
Warto zapamiętać o witaminach w diecie
Tylko 4 witaminy rozpuszczają się w tłuszczach (pozostałe w wodzie). W praktyce oznacza to, że aby te witaminy mogły wchłonąć się do naszego organizmu i odpowiednio zadziałać niezbędna jest obecność tłuszczów, które dostarczamy wraz z pożywieniem. Zdrowe kwasy tłuszczowe pochodzące z produktów spożywczych sprzyjają wchłanianiu się witamin zarówno tych dostarczanych naturalnie, jak i z preparatów witaminowych.
Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach łatwo zapamiętać dzięki kolejności w jakiej je wymieniamy: A, D, E, K. Warto zaznaczyć, że wszystkie leki, witaminy i suplementy popijamy wodą, inne napoje (soki, kawa czy herbata) mogą wpływać niekorzystnie na stężenie lub wchłanianie tych środków. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach wykorzystują tłuszcz zmagazynowany w naszym organizmie.
Witamina A
Przede wszystkim uczestniczy w procesie widzenia pomagając utrzymać wrażliwość pręcików siatkówki oka na światło (jej niedobór powoduje tzw. kurzą ślepotę). Odpowiada za właściwą kondycję skóry, włosów i paznokci. Witamina A buduje odporność organizmu pomagając zwalczać wirusy i bakterie, zapobiega zakażeniom.
Witamina D
Jest niezbędna w procesie budowy kości. Witamina D umożliwia wchłanianie wapnia i fosforu z przewodu pokarmowego. Pierwiastki te są niezbędne przy budowie kości i zapobieganiu krzywicy u dzieci, a u dorosłych przeciwdziałają powstaniu osteoporozy.
Witamina E
Przeciwdziała procesom starzenia, dlatego nazywana jest witaminą młodości. Witamina E posiada silne właściwości antyoksydacyjne, czyli zapobiega uszkodzeniu komórek przez wolne rodniki. Ma również korzystny wpływ na układ krążenia poprzez zmniejszenie agregacji, czyli zlepiania się płytek (zmniejsza ryzyko zakrzepu).
Witamina K
Ma wpływ na prawidłowy proces krzepnięcia krwi, niedobór tej witaminy objawia się np. przedłużającym się krwawieniem z ran czy krwotokami z nosa. Witamina K bierze również udział w gospodarce wapniowej organizmu, czyli ma wpływ na prawidłowe formowanie się kości.
Witaminy z grupy B
Wykazują działanie na cały organizm: układ nerwowy, naczyniowy, mięśnie, skórę. Ze względu na swoje szerokie spektrum działania witamina B dzieli się na grupy:
- witamina B1 - działa głównie na układ nerwowy, wpływa na dobre samopoczucie, poprawia koncentrację. Działa korzystnie na układ pokarmowy (usprawnia pracę żołądka i jelit) oraz krwionośny (zapobiega niewydolności krążenia).
- witamina B2 - wpływa na metabolizm cukrów, aminokwasów i tłuszczów oraz wspomaga regenerację skóry. Niedobór prowadzi do zapalenia skóry i błon śluzowych, pękania kącików ust, a nawet łysienia.
- witamina B3 - odpowiada za prawidłową pracę mózgu (pamięć i koncentrację). Dba o nabłonek skóry i układ pokarmowy. Obniża poziom cholesterolu we krwi.
- witamina B5 - istotna w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek oraz przenoszeniu energii. Dba o dobrą kondycję skóry i włosów. Jest niezbędna przy syntezie kortykosteroidów (hormony wytwarzane przez nadnercza). Poprawia działanie układu nerwowego w przypadku trudności z nauką czy zaburzeniach snu.
- witamina B6 - jest niezwykle ważna przy tworzeniu erytrocytów (czerwone krwinki) i przeciwciał. Jej niedobór stanowi częstą przyczynę anemii. Ponadto bierze udział w zaopatrywaniu komórek nerwowych w glukozę. Częstym objawem niedoboru witaminy B6 są bolesne skurcze mięśni.
- witamina B7 - wpływa na właściwy stan skóry, włosów i kości. Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Bierze udział w przemianie cukrów i białek. Jej niedobór powoduje wypadanie włosów, rozdwajanie się paznokci, może być również przyczyną podwyższonego poziomu cholesterolu.
- witamina B9 - jest niezbędnym koenzymem w procesie krwiotwórczym zachodzącym w szpiku kostnym oraz nieodzowna przy produkcji endorfin. Witamina B9 jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój układu nerwowego u rozwijającego się w łonie matki płodu.
- witamina B12 - niezbędna w procesie krwiotwórczym, niedobór może prowadzić do anemii złośliwej. Czasem dochodzi do zaburzenia wchłaniania tej witaminy z przewodu pokarmowego, podaje się ją wówczas w postaci zastrzyków.
Witamina C
Ułatwia przyswajanie żelaza, wzmacnia zęby i dziąsła, przyspiesza gojenie ran i zrastanie kości. Jest wykorzystywana w kosmetyce, gdyż dzięki udziałowi w tworzeniu kolagenu opóźnia proces starzenia się skóry. Witamina C wspomaga układ krwionośny poprzez wzmacnianie naczyń krwionośnych oraz hamowanie rozwoju blaszek miażdżycowych.
Niedobór i nadmiar witamin w diecie
Większość witamin dostępna jest bez recepty. Należy więc pamiętać, że nie tylko niedobór witamin jest przyczyną chorób, ale również nadmiar może nam szkodzić. Stosując preparaty witaminowe przestrzegajmy więc zalecanej dziennej dawki odpowiedniej dla wieku i płci.
Źródło: Witaminowybazar.pl