Czym jest nadciśnienie tętnicze i jak się objawia?
Nadciśnienie tętnicze to podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej granic normy. Wyróżniamy 3 rodzaje nadciśnienia tętniczego, a mianowicie:
- nadciśnienie tętnicze I stopnia (ciśnienie skurczowe 140-158 mmHg i rozkurczowe 90-99 mmHg),
- nadciśnienie tętnicze II stopnia (ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg i rozkurczowe 100-109 mmHg,
- nadciśnienie tętnicze III stopnia (ciśnienie skórczowe powyżej 180 mmHg i rozkurczowe powyżej 110 mmHg.
Życie z nadciśnieniem tętniczym może różnie wyglądać, w zależności od stopnia i zaawansowania choroby. U wielu pacjentów mogą pojawiać się objawy takie jak potliwość, duszności, bóly i zawroty głowy, a także zaczerwienienia twarzy. Pierwsze objawy i często przy okazji przeprowadzona wstępna diagnostyka nadają bieg leczeniu. To istotne, ponieważ rozwijające się i nieleczone nadciśnienie tętnicze może prowadzić do nieprawidłowej pracy nerek i wielu innych poważnych konsekwencji.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Przyczyn powstawania nadciśnienia jest wiele. Do najpopularniejszych zaliczamy czynniki środowiskowe oraz genetyczne, jednak nadciśnienie może pojawić się również na skutek chorób nerek, tętnic nerkowych, bezdechu sennego, zwężenia aorty, guza chromochłonnego, a także zespółu Conna i Cushinga.
Oczywiście istnieją także czynniki, które podwyższają ryzyko wystąpienia tej choroby. Mowa tu m.in. o nadwadze, paleniu papierosów, braku aktywności fizycznej czy nieodpowiedniej diecie.
Życie osoby z nadciśnieniem tętniczym
Chorym osobom, którym dopiero zdiagnozowano nadciśnienie bez powikłań narządowych, w pierwszej kolejności zaleca się zmianę nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennych zajęć. Jeśli zmiana stylu życia nie obniży wartości ciśnienia tętniczego, najczęściej wprowadza się leki hipotensyjne. Dieta jest jednak wciąż ważna - pozwoli uniknąć powikłań czy innych chorób, a także zadba o nasze samopoczucie. Osoba cierpiąca na nadciśnienie powinna zrezygnować z palenia papierosów, ograniczyć spożywanie soli kuchennej, a także alkoholu.
Życie z nadciśnieniem tętniczym to nie wyrok! Nie musi być wcale złe - wszystko zależy od nas samych. W większości przypadków leki w zupełności wystarczają, a ich zażywanie w żaden sposób nie utrudnia życia. Należy jedynie pamiętać, że porady te nie zastąpią wizyty u specjalisty i w przypadku jakichkolwiek problemów - należy udać się do lekarza. Tematyka problemu nadciśnienia tętniczego została szeroko opisana na stronie mamcisnienie.pl. W serwisie dostępne są również różne modele aparatów do mierzenia ciśnienia.