„Choroby XXI wieku”
W dzisiejszym świecie każdego dnia jesteśmy dosłownie zalewani ogromem różnych informacji, co może nie mieć zbyt dobrego wpływu na równowagę osobowości. Ich nadmiar łatwo jest w stanie obniżyć nastrój, a nawet… doprowadzić do depresji lub tzw. psychonerwicy, czyli nerwicy krążeniowej (inna nazwa to nerwica krążeniowo-sercowa).
Na ich rozwój zasadniczy wpływ ma postęp technologiczny, rozwój cywilizacyjny oraz zmiany demograficzne i społeczno-gospodarcze.
To naprawdę poważny problem. Co roku choroby cywilizacyjne są przyczyną przedwczesnej śmierci kilkunastu milionów osób na całym świecie. Istotny wkład w ich rozwój ma wysokie tempo codziennego życia i stres, jaki temu towarzyszy.
Stąd taka popularność palenia papierosów, niezdrowego odżywiania, alkoholu czy braku aktywności fizycznej – a wówczas nietrudno o pojawienie się jednej z „chorób XXI wieku”.
Profilaktyka
Jak można się bronić? Specjaliści jednogłośnie przekonują, że to właśnie zmiana biernego trybu życia na aktywny będzie najlepszym sposobem, aby uchronić się od negatywnych skutków postępu cywilizacyjnego.
Aktywność fizyczna redukuje ryzyko zachorowania na cukrzycę, nadciśnienie i chorobę wieńcową, poprawia metabolizm, a w przypadku osób starszych powstrzymuje procesy starzenia, wydłużając tym samym długość życia. Natomiast poprzez zwiększenie siły mięśni można efektywnie wzmocnić układ ruchowy, a w konsekwencji zapobiec różnym przeciążeniom i uchronić się przed bólami kręgosłupa.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO – World Health Organisation) twierdzi, że fatalne skutki chorób cywilizacyjnych powinny zahamować takie profilaktyczne działania, jak nakłanianie społeczeństwa do ograniczenia lub rezygnacji z palenia papierosów i picia alkoholu oraz propagowanie aktywności fizycznej.
Domowa siłownia
Obecnie mamy wręcz nieograniczone możliwości uprawiania aktywności fizycznej. Jedną z nich jest alternatywa dla tradycyjnej siłowni lub klubu fitness, czyli domowe urządzenia do ćwiczeń.
Osoby, które dysponują w swoim mieszkaniu większą ilością wolnego miejsca, poleca się wielofunkcyjny atlas do ćwiczeń. To sprzęt z prawdziwego zdarzenia, dzięki któremu we własnym domu można poczuć się jak w prawdziwej siłowni. Atlas do ćwiczeń to wszechstronne urządzenie, które umożliwia trening zarówno dolnych, jak i górnych partii mięśni.
Dla właścicieli mniejszego metrażu idealna będzie bieżnia, rower stacjonarny czy ławka do ćwiczeń. Niewielkie wymiary tych urządzeń pozwalają postawić je w dowolnym miejscu w mieszkaniu. Takie urządzenia znajdziesz m.in na https://www.tvokazje.pl/168-silownia-i-fitness
Pamiętaj, że profilaktyka zawsze jest tańsza od leczenia. Najlepiej już dziś zacznij myśleć o tym, jak wnieść do swojego życia więcej aktywności fizycznej.