Czym jest rotawirus?
To grupa wirusów, która jest odpowiedzialna przede wszystkim za infekcje układu pokarmowego. Ich ofiarą mogą paść zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Dlaczego tak ważne jest, żeby uchronić przed nimi swojego malucha? U niemowląt i dzieci do 3 lat objawy są najbardziej uporczywe i najsilniejsze. W ich młodym wieku organizm może nie być wystarczająco odporny na infekcje. Kiedy dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, to może od innego dziecka przynieść wirusa do domu. Według statystyk prawie każde dziecko do 5. roku życia przeszło minimum jedną biegunkę spowodowaną przez rotawirus.
Jak można się zarazić?
Istnieją trzy drogi. Pierwsza - najpopularniejsza - to dotyk. To zakażenie nazywane jest chorobą brudnych rąk. Wystarczy, że dziecko nie umyje dłoni po wyjściu z toalety i już przenosi chorobę na kolejne osoby. Taki wirus może żyć na dłoniach nawet przez 4 godziny, dlatego tak ważna jest higiena i wpajanie dzieciom zdrowych nawyków. Pozostałe drogi zakażenia to pokarmowa - wystarczy kontakt z zanieczyszczonym jedzeniem lub napojem. Ostatnia droga - kropelkowa - kichnięcia, kaszlnięcie to idealne środowisko do rozprzestrzeniania się tego wirusa.
Jakie są objawy zakażenia?
Pierwszy z nich to gorączka. Podwyższona do 38 stopni lub więcej temperatura u dziecka to znak alarmowy. Kolejne objawy to wymioty, biegunka oraz wzmożona częstotliwość wypróżnień na dobę. Maluch może się uskarżać na ból brzucha lub cierpieć na jadłowstręt. Może pojawić się apatia i senność, rozdrażnienie i płaczliwość. W wyjątkowych przypadkach dziecko jest hospitalizowane. Warto dodać, że objawy zakażenia przebiegają różnie i z bardzo różną intensywnością, niekiedy nawet bezobjawowo. Infekcje mijają samoistnie, trwają od 4 do 10 dni.
Jak leczyć?
Najważniejsze jest nawadnianie dziecka. Z powodu biegunki maluch potrzebuje uzupełnienia brakujących płynów. Priorytetem jest regularne podawanie napojów lub elektrolitów. Jest to istotne szczególnie u niemowląt, bo z powodu niskiej wagi i trudności z dopajaniem są szczególnie narażone na odwodnienie. Do większej niż zazwyczaj ilości podawanych płynów należy dodać lekkostrawną dietę, a dziecko szybko wróci do zdrowia i dobrego samopoczucia. Czy takie infekcje są groźne dla dziecka? Tak, ale im szybsza reakcja, tym większa szansa, że maluch szybko dojdzie do siebie i upora się z chorobą.