Co trzeba wiedzieć przed skorzystaniem z testu?
Testy słuchu są bezbolesne i nieinwazyjne. Najczęściej odbywają się w cichym, dźwiękoszczelnym pokoju (kabinie), aby uniknąć innych hałasów, które mogłyby mieć wpływ na wyniki badania. Laryngolog poprosi o założenie słuchawek lub miękkich zatyczek do uszu z przewodami podłączonymi do przyrządu zwanego audiometrem, który jest używany do przeprowadzenia testu.
Kabina dźwiękochłonna może być również wyposażona w specjalnie rozmieszczone głośniki używane do badania:
- niemowląt,
- małych dzieci,
- osób, które muszą być badane przy pomocy aparatów słuchowych lub implantów ślimakowych.
Badanie słuchu – krok po kroku
Gdy jest się w kabinie, laryngolog przekazuje specjalne instrukcje przez słuchawki. Zostaniesz poproszony, o wysłuchanie dźwięków o różnej głośności, a następnie o to, by nacisnąć przycisk lub podnieść rękę, gdy je usłyszysz. Będziesz musiał skupiać się i słuchać uważnie, ponieważ musisz reagować, nawet jeśli dźwięk brzmi bardzo miękko i ledwie co go słyszysz.
Audiometria mowy
Jest to kolejny etap większości testów słuchowych i wykorzystuje zapisane lub żywe mowy zamiast czystych tonów. Zostaniesz poproszony o powtórzenie słów, które są prezentowane na poziomie znacznie powyżej progu, aby sprawdzić, jak dobrze jesteś w stanie je zrozumieć. Niektórzy praktycy w Krakowie jak Larmed używają dźwięków mowy, aby ustalić najbardziej komfortowy poziom słuchania oraz górne granice komfortu podczas słuchania.
Dodatkowe badanie słuchu
Jeśli to konieczne, lekarz może wykonać też test refleksów akustycznych. W przypadku tego testu zostanie umieszczona miękka wtyczka, która powoduje zmiany ciśnienia i generuje dźwięki. To określi, jak dobrze przemieszcza się błona bębenkowa i będzie mierzyć refleksyjne odpowiedzi mięśni ucha środkowego.