Suchość w gardle i chrypka – przyczyny
Zastanawiasz się, dlaczego masz chrypkę i odczuwasz nieprzyjemną suchość w gardle? Sprawdź możliwe przyczyny.
- Infekcja górnych dróg oddechowych
Najczęstszą przyczyną suchości w gardle oraz chrypki jest infekcja bakteryjna lub wirusowa górnych dróg oddechowych. Infekcja wiąże się z uszkodzeniem nabłonka, przez co czujesz nieprzyjemne drapanie. Częstsze są infekcje wirusowe, które nie wymagają leczenia antybiotykiem – możesz poradzić sobie z nimi dzięki domowym sposobom na chrypkę.
- Suche powietrze w pomieszczeniu
Błony śluzowe gardła są odpowiedzialne za nawilżanie wdychanego powietrza, filtrowanie go oraz ogrzewanie. Śluzówka jest narażona na wysuszenie chociażby przez ruch powietrza, dlatego przebywanie w zbyt suchych pomieszczeniach to kolejna przyczyna chrypki. Ogrzewanie zimą oraz klimatyzacja latem mogą sprawić, że wilgotność powietrza spada nawet do 30%, natomiast optymalna wilgotność wynosi około 40-60%. Możesz zadbać o odpowiednie warunki w mieszkaniu lub pracy przy pomocy nawilżacza powietrza.
- Nadwyrężenie strun głosowych
Jeśli często prowadzisz rozmowy telefoniczne, jesteś nauczycielem, wykładowcą, lubisz śpiewać, możesz być bardziej podatny na nadwyrężenie narządu głosu, prowadzące do chrypki czy suchości w gardle. Nieprawidłowa emisja głosu, częste i głośne przemawianie w niesprzyjających warunkach, gdzie panuje hałas czy znaczne zadymienie, mogą przyczynić się do infekcji dróg oddechowych.
- Palenie papierosów
Powszechną przyczyną chrypki i suchości w gardle jest także palenie papierosów, które znacznie podrażnia błony śluzowe dróg oddechowych.
Sposoby na chrypkę
Chrypkę, drapanie czy suchość w gardle można zniwelować, wybierając suplementy diety, takie jak pastylki na gardło z naturalnymi składnikami. Inna możliwość to korzystanie z domowych sposobów na chrypkę. Sprawdź, co może Ci pomóc podczas infekcji górnych dróg oddechowych.
- Pastylki na gardło
To popularny i szybki sposób na złagodzenie nieprzyjemnych objawów podrażnienia gardła, uczucia suchości i chrypki. Przy wyborze pastylek na gardło, zwróć uwagę na te z naturalnymi składnikami. Pastylki na gardło z porostem islandzkim wspomagają pracę ślinianek (zwiększają produkcję śliny), dzięki czemu skutecznie nawilżają gardło. Substancje śluzowe zawarte w poroście islandzkim tworzą ochronną powłokę dla śluzówki gardła, krtani i strun głosowych.
Lipa ma natomiast właściwości kojące, które pomagają uśmierzyć podrażnienie gardła. Dobrymi składnikami pastylek na gardło, które wzmacniają odporność, są cytryna, czarna porzeczka czy malina, czyli dawka witaminy C.
Naturalne składniki, takie jak porost islandzki, lipa, cytryna, malina czy czarna porzeczka, znajdziesz w pastylkach do ssania Fiorda. Sprawdź sam i przekonaj się, że pomogą Ci zwalczyć chrypkę i suchość w gardle – http://fiorda.pl/.
- Płukanie jamy ustnej
Podczas leczenia gardła warto sięgnąć również po zioła. Mają wiele dobroczynnych właściwości i możesz wykorzystać je do zrobienia naparu jamy ustnej, balsamu czy ziołowych herbat.
Dziewanna pomaga nawilżyć gardło i wspomaga pracę ślinianek.
Mięta pieprzowa i imbir także są niezawodne w pobudzaniu pracy ślinianek i zwiększaniu wydzielania śliny, która zniweluje nieprzyjemną suchość w gardle.
Aloes, werbena, korzeń prawoślazu i tymianek działają natomiast łagodząco i kojąco. Dodatkowo mają działanie antyseptyczne i przeciwzapalne.
Dobrze sprawdzą się także płukanki z roztworem soli lub sody oczyszczonej.
Warto skorzystać również z naparu z siemienia lnianego. Wystarczy łyżkę nasion zalać szklanką wrzątku i odstawić na około 10 minut, a po tym czasie odcedzić nasiona. Zawiesina powstała z naparu z siemienia lnianego ułatwia regenerację tkanek i silnie nawilża.
- Odpowiednie nawodnienie
Nie zapomnij o odpowiedniej, zbilansowanej diecie i codziennym nawadnianiu organizmu. Drogi oddechowe mogą zostać łatwo przesuszone, jeśli nie wypijasz około 2,5 litra płynów dziennie. Woda transportuje składniki odżywcze i wspomaga przemianę materii. Nawilża także struny głosowe, ograniczając ryzyko chrypki czy suchości w gardle. Możesz postawić także na herbatę z miodem lub imbirem, które dobrze się sprawdzą podczas chłodniejszych miesięcy.
- Napoje z miodem
Miód ma naprawdę wiele właściwości – działa łagodząco, regenerująco, nawilżająco, immunostymulująco, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Warto spożywać miód w formie roztworu do picia, ponieważ jest wtedy łatwiej wchłaniany – szybciej trafia do krwiobiegu. Możesz połączyć go z ziołowymi naparami lub z letnią, przegotowaną wodą.
Artykuł sponsorowany.