Jakie są najczęstsze objawy bezdechu?
Mając na myśli bezdech objawy, które najczęściej się z nim kojarzą to głośne chrapanie, nagłe wybudzanie się, nadmierna potliwość w nocy, a także potrzeba oddawania moczu w nocy. Bezdech często daje też symptomy za dnia. Chory może odczuwać ból głowy, zmęczenie, senność utrudniającą normalne funkcjonowanie, suchość w ustach po przebudzeniu, nadmierną drażliwość, trudności z koncentracją, a mężczyźni – problemy z potencją.
Co istotne, bezdech może przebiegać bez chrapania i innych objawów. Jego diagnostyka jest wówczas utrudniona, a choroba może mieć ukryty przebieg nawet przez wiele lat.
Diagnostyka bezdechu sennego
W celu zdiagnozowania bądź wykluczenia bezdechu sennego najpierw przeprowadza się tradycyjny wywiad lekarski oraz badanie laryngologiczne, które pozwala ustalić czy w górnych drogach oddechowych nie ma przeszkody mogącej powodować nieprawidłowości w przepływie powietrza. W przypadku podejrzenia bezdechu lekarz zazwyczaj kieruje pacjenta do pulmonologa. Szczegóły diagnozowania bezdechu, możesz sprawdzić tutaj.
Badaniem, które potwierdza bądź wyklucza bezdech jest badanie polisomnograficzne. Przeprowadza się je w nocy. Podczas snu pacjenta urządzenie rejestruje m.in. poziom nasycenia krwi tlenem, poziom tętna i ruchy oddechowe. Zdarzają się jednak kłopoty z dostępnością do tej drogiej i pracochłonnej metody diagnozowania. Czas oczekiwania na badanie jest dość długi, ponadto wiele pracowni nie dysponuje takim urządzeniem.
Coraz częściej dostępna jest jednak tańsza metoda umożliwiająca przeprowadzenie badania w warunkach domowych. Pacjent dostaje wówczas do domu wypożyczony aparat, w którym śpi. Metoda ta – nazywana polisomnografią przenośną – jest w opinii ekspertów przyszłością diagnostyki bezdechu.
Nie bagatelizuj objawów bezdechu – to może mieć niebezpieczne skutki!
Bezdech często bywa lekceważony przez pacjentów, którzy swoje złe samopoczucie kładą na karb przemęczenia. Tymczasem, jak pokazują liczne badania, nieleczony bezdech senny może nieść za sobą takie zagrożenia jak zawał serca, udar mózgu czy cukrzycę typu II. Jak widać, wczesne zdiagnozowanie schorzenia jest więc niezwykle istotne.
Leczenie bezdechu nie jest trudne. Czasem pomaga już niewielka zmiana trybu życia lub zabieg laryngologiczny. Zazwyczaj stosuje się jednak specjalne urządzenia, dzięki którym pacjent przestaje chrapać, a jego sen jest spokojny i nie przerywany wybudzeniami.