Problemy z końcowym odcinkiem układu pokarmowego mogą przydarzyć się każdemu z nas. Często postrzegane są one jednak jako wstydliwe i w związku z tym ich diagnostyka odwlekana jest w czasie. Niestety, może prowadzić to do jeszcze poważniejszych problemów. Wystarczy jednak dyskretna wizyta u takiego specjalisty jak proktolog, który pomoże w ich wyleczeniu.
Czym dokładnie zajmuje się proktologia? Z jakimi objawami powinniśmy udać się do lekarza tej specjalności? Gdzie możemy dostać się do proktologa jak najszybciej?
Proktologia – co to jest?
Proktologia to dziedzina medycyny, która skupia się na profilaktyce, diagnozowaniu i leczeniu chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu.
Lekarz proktolog może zapewnić zatem pacjentowi kompleksową opiekę wtedy, gdy pojawią się problemy z tym odcinkiem przewodu pokarmowego.
Najczęstsze schorzenia, którymi zajmują się proktolodzy, to:
- hemoroidy
- szczelina odbytu
- ropień okołoodbytniczy
- nietrzymanie stolca
- ból pojawiający się podczas wypróżniania
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- nowotwory jelita grubego
Oprócz tego proktolog może zająć się także innymi problemami związanymi z końcowym odcinkiem przewodu pokarmowego.
Kiedy iść do proktologa?
Do lekarza specjalizującego się w proktologii powinniśmy udać się wtedy, gdy zauważamy u siebie niepokojące objawy takie jak:
- ból, pieczenie, świąd odbytu
- krwawienia z odbytu
- krew widoczna w kale
- problemy z wypróżnianiem się
- ropne wycieki z odbytu
- hemoroidy
Warto przy tym zaznaczyć, że w większości przypadków te objawy, które przez pacjentów uznawane są za groźne, świadczą o niewielkich, łatwych w leczeniu zmianach. Jednak tylko przez konsultację z proktologiem jesteśmy w stanie określić, czy rzeczywiście nie powinny wzbudzać one strachu. Wtedy, gdy zmiany będą miały poważniejszy charakter, będziemy mogli też prędzej rozpocząć diagnostykę.
Jak wygląda wizyta w gabinecie proktologa?
Wielu pacjentów boi się tego, jak może wyglądać wizyta w gabinecie proktologa. Problemem jest wtedy nie tylko obawa o ból, ale również zawstydzenie. Zatem bardzo ważne jest przełamanie strachu przed wizytą u specjalisty tego rodzaju. Należy pamiętać o tym, że im szybciej proktolog przeprowadzi diagnostykę, tym szybciej będziemy mogli również pozbyć się nieprzyjemnych objawów.
Wizyta u proktologa najczęściej rozpoczyna się od wywiadu, w którym lekarz pyta pacjenta o jego samopoczucie oraz objawy. Wykonuje się też badania mające na celu określenie stanu końcowego odcinka przewodu pokarmowego.
Podstawowe badanie proktologiczne to badanie per rectum, czyli badanie palcem przez odbyt. Jest to badanie bezbolesne, ponieważ w jego trakcie używa się specjalnych środków zapewniających poślizg.
Jeśli wymaga tego diagnostyka, wykonuje się także inne badania, w tym USG transrektalne (przezodbytnicze), czyli z wykorzystaniem specjalnej głowicy obrazującej ściany odbytnicy. Przeprowadzane są też badania takie jak rektoskopia i anaskopia, czyli wziernikowanie odbytnicy.
Po wykonaniu diagnostyki lekarz proktologa zaleci odpowiednie leczenie. Głównie stosuje się farmakoterapię w postaci leków miejscowych, ale niekiedy konieczne są także zabiegi.
Gdzie udać się do dobrego proktologa?
Gabinety proktologów działają przede wszystkim w większych miastach. Do lekarza tej specjalności możemy udać się zarówno na NFZ, czyli w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jak i prywatnie.
Do proktologa potrzebne jest skierowanie, dlatego konieczne jest udanie się do lekarza pierwszego kontaktu, który będzie mógł je wypisać. Niestety, kolejki są bardzo długie, dlatego wielu pacjentów, którym zależy na szybkim pozbyciu się problemu, decyduje się na wizyty prywatne.
Na wizytę u lekarza proktologa zaprasza krakowskie Centrum Medyczno-Diagnostyczne Prima-Med.