Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?
Do fizjoterapeuty możesz zgłosić się samodzielnie, ale może Cię tam pokierować również ortopeda lub lekarz rodzinny. Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty są problemy z funkcjonowaniem układu mięśniowo-szkieletowego. Najczęstszymi przyczynami podjęcia fizjoterapii są bóle mięśni, bóle stawów, ograniczony zakres ruchu, choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne, ale również wszelkiego rodzaju nagłe skręcenia i nadwyrężenia, chęć powrotu do sprawności po urazach, operacjach i zabiegach. Fizjoterapeuta pomaga również w terapii schorzeń neurologicznych, które wpływają na zakres ruchu, takich jak choroba Parkinsona czy stwardnienie rozsiane. Terapeuci podejmują się również pracy z dziećmi z opóźnieniami rozwojowymi, a także z osobami, które wymagają opieki paliatywnej.
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty?
Początek pierwszej wizyty u fizjoterapeuty będzie prawdopodobnie przebiegał dokładnie tak, jak w przypadku wizyty u każdego innego specjalisty. Lekarz zacznie od uzupełnienia karty pacjenta i zebrania od Ciebie wywiadu w kontekście odczuwanych przez Ciebie dolegliwości. Zapyta prawdopodobnie o to:
- z czym dokładnie do niego przychodzisz – czy jest to ograniczenie ruchomości ciała, ból, problemy ze stawami, a może coś zupełnie innego;
- jak długo trwa ból;
- czy ból pojawił się nagle, czy jest następstwem jakiegoś urazu;
- gdzie konkretnie lokalizuje się ból;
- czy zauważasz sytuacje, że ból ustępuje albo się nasila i w jakich momentach się tak dzieje;
- jaki tryb życia prowadzisz;
- czy towarzyszą Ci jeszcze jakieś inne objawy.
Drugim etapem wizyty u fizjoterapeuty będzie prawdopodobnie badanie funkcjonalne. Podczas niego lekarz oceni Twoją postawę ciała i ewentualne odstępstwa od normy. Zbada również siłę Twoich mięśni, mobilność stawów, być może także to, w jaki sposób chodzisz, a nawet długość Twoich kończyn. Często już po tym wywiadzie i badaniu fizjoterapeuta będzie w stanie ustalić przyczynę i zaproponować plan leczenia. Zazwyczaj już na pierwszej wizycie podejmie się także terapii. To, jaki rodzaj leczenia zaproponuje, będzie zależało od tego, z czym przychodzisz – to może być terapia manualna, trening funkcjonalny, masaż leczniczy albo coś zupełnie innego. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty trwa zazwyczaj tyle, co każda kolejna – zazwyczaj od 30 do aż 60 minut.
Jak się przygotować do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty?
Pierwsza wizyta u terapeuty nie wymaga szczególnych przygotowań. Na pewno musisz zabrać ze sobą swoją dokumentację medyczną, która może okazać się pomocna podczas ustalania planu leczenia. Przyda Ci się również wygodny strój na zmianę – najlepiej krótkie spodenki i koszulka z krótkim rękawem, gdyż fizjoterapeuta będzie musiał widzieć pracę Twojego ciała podczas terapii. Po każdej wizycie fizjoterapeuta prawdopodobnie przekaże Ci, w jaki sposób pracować samodzielnie w domu, aby utrzymać efekty terapii – pamiętaj o przestrzeganiu jego zaleceń.
Jeśli czujesz, że ból utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, zauważasz u siebie problemy z mobilnością albo potrzebujesz wrócić do stanu sprzed urazu czy wypadku, koniecznie zgłoś się na wizytę do poradni fizjoterapii Salve. Fizjoterapeuta Łódź pomoże Ci wrócić do zdrowia.