Waga w ciąży jest sprawą indywidualną, która zależy od wielu czynników. Istotną rolę odgrywa przede wszystkim wyjściowa masa ciała, wzrost matki, sposób odżywiania, ilość wód płodowych oraz wielkość dziecka. Na przyrost wagi wpływają także schorzenia (np. cukrzyca ciążowa), z którymi boryka się kobieta ciężarna. Pamiętaj jednocześnie, że ciąża sama w sobie nie jest czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo występowania nadwagi / otyłości. Zbyt szybkie przybieranie na wadze zwykle jest typowe dla kobiet, które od zawsze mają tendencję do tycia.
Dodatkowe kilogramy w ciąży – z czego się biorą?
Waga wynika nie tylko z prowadzonego stylu życia czy stosowanej diety. Jest ona ściśle związana ze zmianami zachodzącymi w Twoim ciele, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Szacuje się, że kobieta w ciąży przybiera na wadze średnio 12 kg, które uwzględniają:
- wagę noworodka (3-4 kg)
- powiększającą się macicę (ok. 1 kg)
- wagę łożyska (ok. 1 kg)
- pełniejsze piersi (do 2 kg)
- płyn owodniowy (do 2 kg)
- krew i pozostałe płyny ustrojowe (do 3 kg).
Pozostała część masy ciała to efekt stosowanej diety oraz prowadzonego stylu życia (tj. najczęściej braku aktywności fizycznej).
Jaka jest prawidłowa?
Nie istnieje coś takiego jak „prawidłowa waga w ciąży”, ponieważ tempo przybierania na wadze zależy od wielu czynników. Można jednak wskazać orientacyjne wartości, które są uznawane jako normy. Punktem odniesienia jest waga wyjściowa, tzn. wartość wskaźnika BMI sprzed ciąży.
I tak, kobiety z BMI:
- poniżej 19 – mogą przytyć średnio 12-16 kg
- między 19 a 26 – mogą przytyć od 11 do 13 kg
- między 26-29 (nadwaga) – powinny przytyć nie więcej niż 10-11 kg
- powyżej 29 (otyłość) – nie powinny przybrać na wadze więcej niż 10 kg.
Warto przy tym podkreślić, że ciężarne ze stwierdzoną cukrzycą ciążową (stosujące np. odpowiednią dietę), zwykle przybierają na wadze nieco mniej niż przewidują powyższe normy. Przykład tych kobiet doskonale obrazuje to, jak duże znaczenie dla prawidłowej wagi ma racjonalny sposób odżywiania.
Obawiasz się zbyt dużego przyrostu wagi w ciąży? Jeżeli będziesz stosować się do zasad racjonalnego odżywiania i będziesz prowadzić aktywny tryb życia (w miarę możliwości), zaraz po porodzie możesz stracić nawet do 7 kilogramów. Kolejnych pozbędziesz się już w pierwszym miesiącu, w dość szybkim tempie wracając do formy sprzed ciąży.