Ostre zapalenie krtani – częsta choroba zakaźna
Ostre zapalenia krtani najczęściej mają łagodny przebieg i etiologię wirusową. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – podczas kichania lub kaszlu chory rozpyla kropelki wydzieliny z dróg oddechowych, w których znajdują się wirusy. W większości przypadków za infekcję odpowiadają wirusy paragrypy, wirusy grypy typu A lub B, adenowirusy, wirusy RS i metapneumowirusy. (2)
Wirusy prowadzą do uszkodzeń śluzówki krtani, co z kolei wywołuje jej obrzęk i zwęża światło dróg oddechowych (powoduje obturację). Infekcja manifestuje się stridorem – świstem krtaniowym i dusznością wdechową. (2)
Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) należy do najczęstszych zapalnych, obturacyjnych przyczyn zaburzeń oddychania u dzieci. (1) Zapadają na nie mali pacjenci od 6. miesiąca do 5. roku życia (szczyt zachorowań przypada na 2. rok życia). Aż 13 proc. maluchów przebywa w swoim życiu jeden epizod krupu, a u 5 proc. rozwija się nawrotowa postać zapalenia. Najwięcej przypadków infekcji występuje w okresie od października do kwietnia – chłopcy na podgłośniowe zapalenie krtani chorują częściej niż dziewczynki. (2) Więcej o przyczynach i leczeniu bólu krtani przeczytasz w serwisie Adamed Expert.
Zapalenie krtani – objawy i leczenie (2)
Ostre zapalenie krtani z reguły rozpoczyna się nagle, w porze odpoczynku nocnego. Wcześniej, przez 2-3 dni występują objawy typowe dla zakażenia górnych dróg oddechowych, jak katar i kaszel. Choroba budzi niepokój zarówno u maluchów, jak i ich rodziców. W jej przebiegu dochodzi do zaburzeń przepływu powietrza przez zwężoną, obrzękniętą krtań. W efekcie pojawia się świst krtaniowy, do którego dołącza szczekający kaszel i duszność podczas wciągania powietrza do płuc. Zwykle infekcja jest łagodna, a jej objawy ograniczają się do sporadycznego kaszlu. Czasem jednak rozwija się ciężka postać choroby, w której o silnej duszności świadczą nadmierny wysiłek mięśni oddechowych, sine zabarwienie skóry, czasem nawet zaburzenia świadomości.
Jeśli zauważysz podobne objawy u swojego malucha, staraj się go uspokoić i jak najszybciej skorzystaj z pomocy lekarskiej. Jeżeli symptomy wskazują na ciężki przebieg choroby, wezwij pogotowie ratunkowe.
Wirusowe zapalenie krtani na ogół rozpoznaje się tylko na podstawie obrazu klinicznego. Leczenie zależy od stanu dziecka. Najczęściej terapię prowadzi się w warunkach ambulatoryjnych, jednak silna duszność jest wskazaniem do leczenia szpitalnego – w takich przypadkach konieczna bywa intubacja, która zapewnia drożność dróg oddechowych.
Wirusowego zapalenia krtani (bez powikłań bakteryjnych) nie leczy się antybiotykiem. Gdy infekcja ma łagodny przebieg, zwykle terapia polega na podawaniu glikokortykosteroidów (doustnie, domięśniowo, dożylnie) i adrenaliny w nebulizacji. W większości przypadków choroba ustępuje samoistnie – szczekający kaszel mija już w ciągu 48 godzin.
1. Ślączka K., Zawadzka-Głos L. Stany zagrożenia życia w ostrych zapaleniach krtani u dzieci – ocena epidemiologii i postępowania. Nowa Pediatria. 2014;1:8-14
2. Głodzik I. Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy). http://pediatria.mp.pl/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy Data dostępu: 2.12.2016