Skąd bierze się katar?
Katar według definicji (https://www.medme.pl/) to nieżyt nosa, będący wynikiem zapalenia błony śluzowej nosa, objawiającym się wyciekiem nadmiaru wydzieliny. Owa wydzielina tak naprawdę zawsze jest produkowana i nawilża błonę śluzową, chroniąc ją przed uszkodzeniem. Dla porównania można powiedzieć, że nos wydziela około pół litra śluzu, a jeśli mamy katar - wydzieliny może być nawet trzykrotnie więcej i na bieżąco jest ona wytwarzana. Dlatego porządne wydmuchanie nosa lub ściągnięcie wydzieliny aspiratorem nie przyniesie długotrwałej ulgi, a jedynie doraźnie ulży choremu.
Powodem kataru może być alergia, infekcja bakteryjna lub wirusowa. Zdecydowanie najczęściej mamy do czynienia z wirusowym nieżytem nosa, wywołanym przez koronawirusy, adenowirusy lub rhinowirusy. Znacznie rzadziej zdarza się bakteryjna infekcja nosa, która charakteryzuje się żółtą lub zieloną, gęstą wydzieliną z nosa. Towarzyszy jej najczęściej wysoka temperatura ciała oraz męczący, mokry kaszel.
Z kolei katar alergiczny, nazywany katarem siennym, spowodowany jest działalnością alergenów i gwałtowną odpowiedzią na nie ze strony układu immunologicznego pacjenta. Występuje u alergików po kontakcie z uczulającymi pyłkami, roztoczami kurzu domowego czy sierścią zwierząt.
Jak leczyć katar?
W zależności od tego, czy mamy do czynienia z katarem alergicznym, wirusowym czy bakteryjnym, inny będzie tryb jego leczenia. Objawy kataru siennego można łagodzić poprzez podawanie leków przeciwhistaminowych. Przyniosą one pozytywne efekty również i w innego rodzaju infekcjach, które związane są z występowaniem kataru. Dzieje się tak, ponieważ histamina odpowiada za produkcję śluzu, a leki obkurczające błonę śluzową pozwolą zniwelować katar.
Dobrą metodą leczenia kataru jest stosowanie inhalacji, które nawilżą śluzówkę nosa i ułatwią odprowadzenie wydzieliny. Nie mają one żadnych skutków ubocznych, dlatego mogą je stosować zarówno osoby dorosłe, jak i nawet niemowlęta. Dla oczyszczenia nosa i ułatwienia oddychania można stosować aerozol z wodą morską.
W nielicznych przypadkach katar leczony jest za pośrednictwem antybiotyków. Lekarz musi przy tym stwierdzić, czy rzeczywiście u pacjenta ma do czynienia z infekcją spowodowaną działalnością chorobotwórczych bakterii. Bywa bowiem, że początkowo wodnisty, przeźroczysty katar zmienia kolor na żółty, a później na zielony, co zwiastuje koniec infekcji. Jeśli jednak od razu jest gęsty i w kolorze żółtym czy zielonym, należy podać antybiotyk, zwłaszcza gdy wiąże się on z innymi, niepokojącymi objawami u pacjenta - gorączką, męczącym kaszlem i bólami mięśni.