Co to znaczy, że kosmetyk jest naturalny?
W Polsce dostępne są dwa rodzaje produktów tego typu – kosmetyki ekologiczne i naturalne. Do ich przygotowania wykorzystuje się naturalne oleje, ekstrakty roślinne, czyli czyste surowce oraz znikomą ilość naturalnych, łagodnych konserwantów. Kosmetyki ekologiczne, inaczej nazywane organicznymi, dodatkowo są produkowane z roślin, które pochodzą z ekologicznych upraw. Niestety często różne kremy czy balsamy są reklamowane jako naturalne kosmetyki, podczas gdy w rzeczywistości mają jedynie niewielki dodatek naturalnych substancji, np. ziołowych dodatków. Nie można w związku z tym wierzyć etykietce „bio” czy „eco”, a zamiast tego należy sprawdzać dokładnie skład. Tak naprawdę im jest krótszy i bardziej przejrzysty, tym lepiej. Większą skuteczność będą miały ziołowe szampony, niż te z dodatkiem wyciągu ziołowego, będącego na szarym końcu składu. Kosmetyki ziołowe oferują nie tylko apteki i sklepy zielarskie, ale także internetowe drogerie, m.in. internetowy sklep kosmetyczny superkoszyk.pl .
Które składniki naturalnych kosmetyków mogą uczulać
W rzeczywistości wszystkie składniki, jakie zawierają kosmetyki naturalne, mogą wywołać uczulenie, ponieważ zależy to od organizmu. Większe ryzyko wystąpienia alergii jest u osób, które mają wrażliwą i skłonną do podrażnień skórę. Najczęściej uczulają rośliny z rodziny Asteraceae, czyli:
- rumianek,
- nagietek,
- arnika,
- ostropest,
- krwawnik
Uczulać mogą także olejki eteryczne, np. olejek:
- lawendowy,
- różany,
- jaśminowy,
- geraniowy,
- cynamonowy,
- eukaliptusowy,
- miętowy,
- z drzewa herbacianego,
- cytrusowy (pomarańczowy, mandarynkowy, grejpfrutowy).
Oprócz substancji typowo roślinnych, w kosmetykach pojawiają się również te pochodzenia zwierzęcego, np. lanolina i eucoryna. Zawierają alkohole owczej wełny, które także są alergenami. Nie znaczy to, że wystąpienie wyżej wymienionych składników musi oznaczać pojawienie się uczulenia.
Jak dbać o kosmetyki naturalne, by były bezpieczne
Kosmetyki naturalne mogą uczulać nie tylko ze względu na alergizujące składniki, ale także przez nieodpowiednie przechowywanie. Produkty takie nie zawierają konserwantów, które wydłużają okres przydatności kremu czy balsamu. Nie należy ich trzymać w nasłonecznionym ani wilgotnym miejscu, ponieważ mogą zacząć zachodzić różne reakcje między składnikami. Najlepiej przechowywać je w chłodnym i ciemnym miejscu, np. lodówce. Kosmetyki należy też szczelnie zamykać po każdym użyciu. Konserwanty, jakie są wykorzystywane w produkcji naturalnych kosmetyków, są łagodniejsze, dzięki czemu jest mniejsze ryzyko uczulenia, ale jednocześnie skraca to czas przydatności produktu.