Jak się chronić przed COVID-19?
Jak potwierdza Główny Inspektor Sanitarny oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zaleca się, by każdy w przestrzeni publicznej korzystał z maseczki ochronnej, która osłania zarówno usta oraz nos. W Polsce od pewnego czasu zakazuje się wręcz noszenia przyłbic ochronnych i innych osłon ust oraz nosa, zaś jedynym dopuszczonym środkiem jest właśnie maseczka higieniczna. Z powodzeniem można ją nabyć w aptece lub poprzez realizację zakupów online - ofertę tego rodzaju środków ochronnych posiada między innymi hurtownia medyczna emedical24.pl.
Same maseczki nie są wystarczające. Oprócz nich zalecany jest dystans społeczny oraz zwiększona częstotliwość stosowania osobistych środków higienicznych ze szczególnym uwzględnieniem płynów dezynfekcyjnych do rąk. Warto korzystać z nich po zetknięciu się z elementem dostępnym w przestrzeni publicznej. Co ciekawe, dzisiaj maseczki, płyny czy żele do dezynfekcji dłoni, to jedne z najczęściej nabywanych środków higienicznych.
Pamiętajmy jednocześnie, że o ile te metody walki z koronawirusem nigdy nie są w pełni skuteczne, to jednak pomagają zminimalizować rozprzestrzenianie się wirusa. Priorytetem jest jednak zachowanie społecznej odpowiedzialności i przestrzeganie zalecanych przez rząd obostrzeń. Chociaż nie każdy się z nimi zgadza, to warto je akceptować dla dobra ogółu.
Dezynfekcja w miejscach użyteczności publicznej
Osobiste środki ochrony przed zachorowaniem na COVID-19 nie są wystarczające. Podczas walki z pandemią liczą się zbiorowe działania. To dlatego dezynfekcji podlegają również wszelkie obiekty i przedmioty, z których korzysta się publicznie. Zaostrzono środki ostrożności we wszystkich miejscach użyteczności społecznej. Urzędy, sklepy i wszelkie inne podmioty gospodarcze podejmują więc zmasowane działania dezynfekujące. W większości z nich realizowane jest ozonowanie. I chociaż nikt nie udowodnił, że ozon w czystej postaci zwalcza koronawirusa, to jednak zabiegi tego rodzaju pozwalają zachować optymalną sterylność. Co więcej, ozonowanie jest znacznie bezpieczniejsze od chlorowania, można je przeprowadzać nawet codziennie, zarówno w przestrzeni wewnętrznej, ale też zewnętrznej. O ile jeszcze do niedawna ozonowaniu poddawano przychodnie, szpitale, salony kosmetyczne, szkoły czy restauracje, tak dzisiaj zabiegi tego rodzaju realizuje się także na przystankach, w przejściach podziemnych, w punktach handlowych, a nawet w alejkach parkowych. Wiadomo na pewno, że regularna dezynfekcja wszelkich przestrzeni i przedmiotów, z którymi styczność ma społeczeństwo oraz środki higieniczne stosowane indywidualnie, pozwalają zminimalizować tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa.