Probiotyki – definicja i zastosowanie
Probiotyki to, najprościej rzecz ujmując, kultury drobnoustrojów, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu, przede wszystkim zaś - układu pokarmowego. Kiedy nasze organy trawienne mają coraz większe kłopoty z poprawnym funkcjonowaniem, ważne jest dbanie o naturalne składniki flory przewodu pokarmowego. Mogą w tym pomóc właśnie probiotyki. Pomagają one m.in.:
- przywrócić stan równowagi drobnoustrojowej po okresie przyjmowania antybiotyku,
- "zabezpieczyć" układ trawienny przed namnażaniem się w nich szkodliwych bakterii,
- utrzymać w normie procesy trawienne (zwłaszcza pracę jelit),
- poprawnie przyswajać najważniejsze składniki odżywcze.
Probiotyk na jelito u dorosłych i u dzieci to jedno z najbezpieczniejszych wyjść w przypadku problemów z układem trawiennym. Korzystny wpływ probiotyków odnotowano również w leczeniu infekcji dróg moczowych, infekcji intymnych, hipercholesterolemii czy biegunki. Nie należy mylić probiotyku z prebiotykiem, ponieważ ten drugi jest jedynie składnikiem, który będąc odpornym na substancje trawienne działające w naszym żołądku, przedostaje się do jelit, by równoważyć ich pracę. Efekt połączenia probiotyku z prebiotykiem nazywamy synbiotykiem.
Kiedy i jak zażywać probiotyki?
Mimo, że udowodniono korzystny wpływ probiotyków na leczenie bardzo wielu infekcji i schorzeń, nadal kojarzymy je przede wszystkim z odwracaniem destrukcyjnego wpływu antybiotyków. Nie wszystkie probiotyki działają w ten sam sposób, dlatego warto skonsultować ich dobór z lekarzem lub farmaceutą, jednak z pewnością nie należy połykać ich w jednym momencie z antybiotykiem. Te dwie przeciwnie działające substancje niwelowałyby wzajemnie swoje działanie, a my moglibyśmy się wpędzić w jego gorsze zdrowotne tarapaty, a tak naprawdę kilkugodzinny odstęp w zupełności wystarczy.
Według lekarzy, w wyniku coraz mniejszej dbałości o zbilansowaną zdrową dietę, odporność naszych układów pokarmowych będzie regularnie słabnąć. I choć nie jest to najbardziej optymistyczna prognoza, warto przynajmniej wiedzieć, że jest jak temu przeciwdziałać.