Wielorzędowa tomografia komputerowa
Wykorzystanie na szeroką skalę w ostatnich latach wielorzędowych tomografów komputerowych miało ogromny wpływ na diagnozowanie wielu schorzeń. Pierwsze urządzenia tego typu pojawiły się w nielicznych polskich szpitalach na początku tego wieku.
Rozwój tej technologii jest związany ze wzrostem ilości rzędów detektorów. Obecnie na rynku można nabyć nawet 320 rzędowe tomografy komputerowe. Umożliwiają one wykonanie szybkiego i bardzo dokładnego skanu wybranego narządu, przy jednoczesnej ekspozycji pacjenta na bardzo małą dawkę szkodliwego promieniowania.
Tomografia komputerowa jest wykorzystywana praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Jest ona nieocenionym narzędziem w medycynie ratunkowej, pozwalającym błyskawicznie zdiagnozować pacjenta, na przykład pacjenta po ciężkim urazie komunikacyjnym. Tomografia komputerowa jest również bardzo często zlecana przez neurologów, neurochirurgów oraz chirurgów naczyniowych. Obecnie trudno sobie wyobrazić pracę jakiegokolwiek szpitala bez dostępu do wielorzędowego tomografu komputerowego.
Rezonans magnetyczny
W ostatnich kilkunastu latach nastąpił również bardzo duży postęp w dostępie do nowoczesnych, wysokopolowych rezonansów magnetycznych. Urządzenia takie pozwalają na wykonywanie bardzo dokładnych badań o wysokiej rozdzielczości. Dzięki stałemu rozwojowi obecnie badania trwają dużo krócej.
Wysokopolowy rezonans magnetyczny umożliwia wykonywanie badań całego ciała. Takie badania wykorzystuje się między innymi w diagnostyce chorób nowotworowych lub schorzeń układu naczyniowego. Jednak rezonans magnetyczny to przede wszystkim najlepsza metoda obrazowania mózgowia oraz rdzenia kręgowego.
Dużym problemem w niedalekiej przeszłości było wykonanie badania rezonansem magnetycznym u osób otyłych. Standardowe urządzenia dostępne w pracowniach RM nie były przystosowane do wykonywania badań u takich osób. Często w takich sytuacjach dochodziło do awarii sprzętu lub otrzymane wyniki były nieczytelne. Jednak obecnie ten problem jest mniejszy, ponieważ pojawiła się możliwość wykonania badań na aparatach o większym otworze skanera. Takie badanie można wykonać na przykład tutaj.