Dieta a prawidłowy poziom cukru we krwi
Norma cukru we krwi to bardzo istotny parametr w cukrzycy. Aby utrzymać go na odpowiednim poziomie, należy zadbać o dietę, m.in. jeść niewielkie posiłki co 3-4 godziny. Dzięki regularnemu dostarczaniu pożywienia, poziom cukru nie spadnie zanadto. Nagłym skokom stężenia glukozy można zapobiec sięgając, po produkty, które stopniowo uwalniają cukier do krwi. O tym, z jaką szybkością trawione są cukry, informuje wskaźnik (indeks) glikemiczny (IG). Pokarmy, które rozkładają się wolno mają niski IG – poniżej 50. Są to m.in. warzywa i produkty białkowe. Szybki wzrost cukru we krwi powodują m.in. produkty ze skrobią i słodycze – ich IG jest wysoki i przekracza 50. Warto pamiętać o odpowiednim śniadaniu, złożonym z pełnoziarnistego pieczywa, chudego twarogu, z dodatkiem warzyw. Taki posiłek powoli podnosi stężenie glukozy. Ważne jest też picie dużej ilości płynów – około 2,5 l dziennie. Najlepiej wybierać wodę niegazowaną.
Aktywność fizyczna a stężenie glukozy
Regularna aktywność fizyczna wspomaga przetwarzanie cukru we krwi. Wysiłek zwiększa wrażliwość komórek na insulinę, która wpływa na stężenie glukozy. To mięśnie magazynują największą ilość glukozy – w trakcie ćwiczeń jest szybciej spalana. Dzięki temu spada poziom cukru we krwi.
Co zrobić w przypadku hipoglikemii?
Diabetycy powinni regularnie kontrolować poziom cukru za pomocą glukometru. Niewielka hipoglikemia, czyli niedocukrzenie, to sygnał do zjedzenia czegoś słodkiego lub wypicia słodzonego napoju. Pomocne będą sok, cukierek bądź preparat z glukozą: żel lub tabletka. W ten sposób można szybko podnieść poziom cukru, lecz tylko na krótki czas. W ciągu 20-30 minut należy zjeść posiłek z węglowodanami złożonymi, np. kanapkę z pełnoziarnistym chlebem. Dzięki temu stężenie glukozy powoli wzrośnie i dłużej utrzyma się na prawidłowym poziomie. Po 60 minutach od przyjęcia posiłku należy znów zmierzyć poziom cukru. Osoba przyjmująca insulinę, u której objawy hipoglikemii nie znikają, powinna dostać zastrzyk z glukagonu. Ten hormon uwalnia zmagazynowaną w wątrobie glukozę i szybko zwiększa jej poziom we krwi.
Jak reagować, gdy pojawi się hiperglikemia?
Niewielkie podwyższenie stężenia cukru (hiperglikemia) to sygnał do podjęcia wysiłku fizycznego. Pomoże on zmniejszyć ilość glukozy. Wysoki poziom cukru oznacza konieczność wstrzyknięcia insuliny. Jeśli napady hiperglikemii się powtarzają, warto skonsultować z lekarzem rodzaj i dawkę stosowanych leków.