Usytuowanie i budowa wątroby
Wątroba jest częścią układu pokarmowego i stanowi 5% masy ciała człowieka. Buduje ją elastyczna tkanka, co powoduje, że otaczające ją narządy ściśle do niej przylegają. Znajduje się z prawej strony jamy brzusznej w części podżebrowej poniżej przepony, z którą jest częściowo zrośnięta. Wątroba składa się z czterech płatów, które nie są w pełni od siebie oddzielone. Dopływ krwi do tego organu zapewnia tętnica wątrobowa i żyła wrotna. Miąższ wątroby jest budowany przez komórki wątrobowe określane mianem hepatocytów. Właśnie one odpowiadają za procesy zachodzące w wątrobie. Kumulująca się w niej duża ilość krwi odpowiada za jej czerwonobrązowy kolor.
Wątroba – jakie funkcje pełni?
W wątrobie zachodzi większość procesów metabolicznych, dzięki czemu rozmaite substancje są trawione, rozkładane i eliminowane z organizmu. Metaboliczna rola wątroby nie ogranicza się wyłącznie do rozkładu cukrów i tłuszczów na lepiej przyswajalne związki proste oraz ułatwianiu absorbcji wszelkich substancji odżywczych, ale polega również na syntezie cząsteczek białka i oczyszczaniu krwi ze zbędnych produktów metabolicznych. Wspiera usuwanie leków, toksyn, a także pomaga w zachowaniu równowagi hormonalnej. Pełni funkcję odtruwającą, neutralizując m.in. działanie alkoholu. Produkuje żółć konieczną do trawienia tłuszczów. Odpowiada za wytwarzanie, magazynowanie i uwalnianie glukozy. Gromadzi zapasy żelaza, a także witamin. Więcej na ten temat można się dowiedzieć dzięki www.essentiale.pl – stronie informacyjnej roślinnego leku essentiale forte wspierającego regenerację i funkcjonowanie wątroby. O tym organie rzadko mówi się w kontekście układu odpornościowego, a tymczasem prawidłowo funkcjonujący wyłapuje i usuwa z organizmu cząstki będące fragmentami komórek, bakterii lub produktów związanymi z procesami zapalnymi. W wątrobie dochodzi do wytwarzania aż 85% białek skoncentrowanych w osoczu – zalicza się do nich albumina oraz białka biorące udział w procesie krzepnięcia krwi. Bez jej udziału nie byłaby możliwa przemiana cukrów i białek w tłuszcze. Jest organem uczestniczącym w termoregulacji organizmu.
Czynniki negatywnie oddziałujące na wątrobę
Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników oddziałuje negatywnie na wątrobę. Niezdrowy tryb życia związany z regularnym piciem alkoholu oraz tłuste i pełne cukru jedzenie prowadzące do otyłości to jedne z podstawowych przyczyn uszkodzeń wątroby. Do groźnej marskości wątroby prowadzą zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B i C. Niestety powszechnym zjawiskiem jest nadużywanie leków. Nie zawsze dawka danego preparatu musi być duża, aby doszło do uszkodzenia wątroby. W przypadku nadwrażliwości organizmu do negatywnych zmian może dojść nawet przy małych dawkach. Łatwo dostępne leki takie jak paracetamol są częstymi winowajcami niepożądanych zmian.