Jakie są objawy migreny?
Rozpoznanie migreny z dużym powodzeniem może być dokonane samodzielnie - bardzo często jeszcze przed nastąpieniem ataku daje bardzo wyraźne objawy. Pierwsze z nich mogą się pojawić nawet na kilka dni przed nadchodzącym atakiem. Osoby zmagające się z tym schorzeniem odczuwają silne rozdrażnienie, zdenerwowanie, problemy ze skupieniem uwagi, huśtawki nastrojów. Do tego zauważa się spadek apetytu., któremu może towarzyszyć podwyższona temperatura ciała. (1)
Neurologicznym objawem zwiastującym nadejście migreny jest tak zwana aura. Pacjenci najczęściej mają wtedy problemy z prawidłowym widzeniem, które może się objawiać w różny sposób - zarówno poprzez rozmyte widzenie, jak i błyski. W skrajnych przypadkach dochodzi do chwilowej ślepoty. (1)
Dochodzi również do zaburzeń czuciowych, które objawiają się poprzez nieprzyjemne uczucie mrowienia, które może być wyczuwalne zarówno w kończynach, jak i w okolicach ust. Niekiedy objawia się w postaci „prądów”. Gdy objawy ustępują, najczęściej pojawia się jednostronny ból głowy. (1)
Migrena jest schorzeniem, które tak silnie wpływa na życie pacjenta, iż niekiedy nie może on funkcjonować w normalny sposób. Czas trwania bóli jest zróżnicowany – niekiedy trwa kilka godzin, w innych przypadkach może przedłużać się do kilku miesięcy. Ból może pojawiać się po obu stronach głowy, a jego lokalizację określa się na gałkę oczną, w skroni i w czole. (1)
Jak przebiega migrena u dzieci?
Migrena występująca u dzieci jest szczególnie trudna do rozpoznania. Jej zdiagnozowanie często wymaga wyeliminowania szeregu innych schorzeń m.in. naprzemiennego porażenia dziecięcego. W takim przypadku rozpoznanie może się opierać w dużej mierze na szczególnej wrażliwości emocjonalnej, jak również zauważeniu nadpobudliwości psychoruchowej u dziecka. (2)
Leczenie migreny u dzieci powinno być oparte przede wszystkim na odpowiednio dobranych lekach (niesteroidowe leki przewiwzapalne). Nie bez znaczenia jest również odpowiednia dieta. Należy przede wszystkim ograniczyć spożywanie soli, produktów wysoko przetworzonych (w szczególności zawierających aspartam i glutaminian sodu) czy czekolady. Odpowiedniej diecie zawsze powinna także towarzyszyć aktywność fizyczna. (2) Więcej artykułów na temat chorób i dolegliwości a także zdrowego trybu życia przeczytasz na adamed.expert.
Wójcik – Drączkowska H., Bilińska M., Nyka W., Migrena – rozpoznanie i leczenie. Dostęp on-line: https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10290/8790 Data dostępu: 07.02.2017
Marszał E., Praktyczne wytyczne dotyczące farmakologicznego leczenia migrenowego bólu głowy u dzieci i młodzieży. Dostęp on-line: http://www.neurology.org/content/suppl/2005/07/27/62.10.1668.DC2/Komantarz10.pdf Data dostępu: 06.02.2017