Inhalacja jest zabiegiem leczniczym polegającym na wdychaniu drobnych cząsteczek leku rozproszonych w parze wodnej. W zależności od zastosowanej substancji aktywnej, wziewanie ma działanie rozkurczające drzewo oskrzelowe, ułatwiające odkrztuszanie oraz przeciwzapalne. Na rynku dostępne są różne rodzaje inhalatorów, pneumatyczne, membranowe lub ultradźwiękowe. Typ urządzenia powinien być dobrany w zależności od jednostki chorobowej oraz indywidualnych potrzeb pacjenta.
Wielkość wytwarzanych cząsteczek
Podstawowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru inhalatora dla dziecka jest wielkość cząsteczek produkowanych przez urządzenie. Rozmiar drobinek pary wdychanych przez najmłodszych pacjentów, wpływa na głębokość penetracji układu oddechowego i na to, gdzie faktycznie będzie działał lek. Na rynku dostępny jest sprzęt medyczny wydzielający cząsteczki o wymiarach:
- Powyżej 8 mikrometrów, które docierają do gardła i nosa.
- 5-8 mikrometrów, wchłaniane w tchawicy i oskrzelach głównych.
- 2-5 mikrometrów docierające do oskrzeli właściwych i oskrzelików.
- Poniżej 0,3 – mikrometra, penetrujące najgłębiej – aż do pęcherzyków płucnych.
Wielkość cząsteczek leku jest uzależniona przede wszystkim od postawionej diagnozy. Rozmiar wdychanych drobinek nie wpływa na odczucia dziecka podczas inhalacji.
Rozmiar maski
Inhalatory dziecięce wyposażone są w maski mniejsze niż te przeznaczone dla drosłych. Bardzo ważne jest, aby maska dokładnie przylegala do twrzy obejmując nos i usta. Brak szczelności inhalatora sprawi, że para zawierająca substancję leczniczą będzie uciekała a terapia okaże się nieskuteczna. W przypadku dzieci cierpiących na choroby przewlekłe, warto wybrać urządzenie które posiada kilka wymiennych masek o różnych rozmiarach, które będzie można stosować wraz ze rozwojem małego pacjenta.
Czas inhalacji
Teoretycznie, im krótszy czas zabiegu tym łatwiej zachęcić malucha aby spokojnie i głęboko oddychał, wchłaniając lek podawany przez urządzenie. Dla wielu dzieci inhalowanie jest czynnością stresującą i nieprzyjemną, co dodatkowo utrudnia dostarczenie substancji leczniczej do organizmu pacjenta. Jednak badania pokazują, że najskuteczniejsza jest inhalacja w wolniejszym tempie, zawierająca się w granicy 6-10 minut. Dla dzieci przewlekle chorych warto wybrać urządzenie, które posiada regulowany czas pracy, co pozwoli dostosowywać długość zabiegu w miarę jak mały pacjent będzie przyzwyczajał się do wdychania leku.
Głośność kompresora
Ten parametr jest szczególnie ważny w przypadku maluchów, które nie przepadają za hałasem i łatwo się denerwują gdy w otoczeniu pojawiają się głośne dźwięki. Zaleca się aby poziom głośności kompresora w inhalatorze był mniejszy niż 60 dBAm, jednak najlepiej ocenić to na własną rękę, uruchamiając inhalator przed zakupem. Hałaśliwy kompresor spowoduje niechęć dziecka do inhalacji i jego złe samopoczucie w trakcie i po wykonanym zabiegu.
Wygląd i waga urządzenia
Producenci inhalatorów wychodzą naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych klientów, produkując urządzenia w kształcie zwierząt lub postaci z bajek. Takie działanie ma na celu obniżenie stresu pojawiającego się podczas procedury podawania leku oraz zachęcenie dziecka do regularnego przyjmowania substancji aktywnej. Podczas wyboru przenośnego modelu inhalatora należy również zwrócić uwagę na wagę sprzętu i urządzenie może ważyć pomiędzy 1,7 a 2,5 kg co znacznie utrudnia podróże. Warto również przeanalizować rodzaj zasilania sprzętu, ponieważ większość modeli nie posiada opcji działania na baterie.
Gwarancja
Przed zakupem inhalatora dla dziecka należy dokładnie sprawdzć jaką gwarancję oferuje producent. Bardzo często tańsze produkty nie posiadają kart gwarancyjnych a w przypadku awarii urzadzenia popsute części trzeba wymieniać na własną rękę. Drugą kwestią na którą koniecznie należy zwrócić uwagę są wymagane prawnie certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo użytkowania. Jeżeli inhalator nie spełnia odpowiednich norm dopuszczających go do użycia nie należy go kupować. Sprawdzone i polecane przez pediatrów inhalatory można znaleźć tutaj: https://mednova.pl/inhalatory-profesjonalne-do-gabinetu-flaem/