Dbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza
Tam, gdzie działa klimatyzacja, konieczne jest posiadanie nawilżaczy powietrza. Kiedy wilgotność powietrza spada poniżej 40%, przesuszone zostają błony śluzowe, co powoduje likwidację bariery między nami, a szkodliwymi drobnoustrojami w powietrzu. To prosta droga do przeziębień czy zapalenia gardła. Ważne jest również odpowiednie nawodnienie organizmu od środka, dlatego pij dużo wody mineralnej, której latem potrzebujemy w większych ilościach.
Unikaj dużych różnic temperatur
Najlepiej, kiedy różnica między temperaturą powietrza na dworze, a w przestrzeni zamkniętej nie wynosi więcej niż 5 stopni. Im większa różnica, tym jest to większe wyzwanie dla Twojego organizmu i odporności, co może skończyć się bólem gardła, a nawet chorobą. Jeśli nie masz wpływu na wysokość temperatury w pomieszczeniu (np. wchodząc do galerii handlowej), miej przy sobie cieplejsze rzeczy, np. sweter lub chustę i okryj się, aby uniknąć szoku dla organizmu.
Regularna kontrola klimatyzacji
Instalacja musi być regularnie czyszczona, a filtry na bieżąco wymieniane, aby w klimatyzatorze nie rozwijały się pleśnie i grzyby, które powodują infekcje dróg oddechowych. Ich rozwój w klimatyzacji w połączeniu z suchym powietrzem, to gotowy przepis na chorobę. Warto pamiętać, że dotyczy to nie tylko klimatyzacji w miejscu pracy, ale również w samochodzie - należy ją konserwować minimum raz w roku.
Dbaj o gardło
Jeśli jesteś narażony na niekorzystne działania klimatyzacji latem, zadbaj o profilaktykę i otocz swoje gardło opieką. Niezawodne będą różnego rodzaju płukanki (np. z rumianki czy szałwii), gorące napary (w szczególności lipa) czy syropy z cebuli. W przypadku pierwszych objawów warto też skorzystać z delikatnych środków farmakologicznych. Nie należy jednak ich używać zapobiegawczo, gdyż efekt może być odwrotny do zamierzonego.
Więcej o tym jak radzić sobie z bólem gardła wywołanym klimatyzacja na http://www.e-zikoapteka.pl/artykuly/jak-walczyc-z-bolem-gardla-wywolanym-przez-klimatyzacje-w-pracy.html