Krok pierwszy – wizyta u okulisty
Pierwszy krok przy wyborze okularów stanowi wizyta u okulisty. Okulista to lekarz specjalizujący się w badaniu i leczeniu oczu. Stwierdzi on czy i jaką wadą wzroku posiadamy wskazując jak ją leczyć.
Krok drugi – wizyta u optometrysty
Drugi krok przy wyborze okularów stanowi wizyta u optometrysty. Optometrysta to technik specjalizujący się w dopasowywaniu korekcji dla oczu. Wybierze on właściwe okulary na zasadzie badań okulistycznych i badań optometrycznych, uwzględniając wybór szkieł i oprawek.
Krok trzeci – wizyta u optyka
Trzeci krok przy wyborze okularów stanowi wizyta u optyka. Optyk to technik specjalizujący się w tworzeniu okularów. Właśnie on wyrabia okulary, a także w ewentualnych przypadkach je naprawia.
Trzy kroki w jednym kroku – wizyta w salonie optycznym
Coraz więcej salonów optycznych oferuje kompleksowe usługi. Oznacza to, że nie musimy iść najpierw do przychodni w celu spotkania się z okulistą, następnie do sklepu w celu spotkania się z optometrystą, aż wreszcie do pracowni optycznej w celu spotkania się z optykiem. Odwiedzając prestiżowy salon optyczny możemy liczyć jednocześnie na badanie wzroku wykonane przez okulistę, dopasowanie korekcji wykonane przez optometrystę oraz wyrobienie okularów wykonane przez optyka. Tego typu usługi oferują między innymi takie salony optyczne jak: Soczewki 24, Twoje Soczewki, a także Vision Express, które pojawiają się niemal w każdej galerii handlowej.
Poszukujesz dopasowanych okularów? Sprawdź!
Wybór szkieł oraz oprawek okularów
Jak wspomniano na początku, wybór okularów to sprawa dychotomiczna, chodzi przecież o właściwy wybór nie tylko szkieł, lecz również oprawek. O ile wybór szkieł w sporej mierze nie zależy od nas, bo determinuje go nasza wada wzroku, o tyle wybór oprawek pozostawia większe pole wyboru. Matka Natura stworzyła nas jednak takimi jakimi stworzyła i swój image trzeba kreować na podstawie swojego naturalnego wyglądy. Zatem zasady, których nie musimy, ale możemy i powinniśmy przestrzegać, to dopasowanie kształtu okularów do kształtu twarzy, a koloru okularów do koloru włosów i cery. Na przykład czerń i czerwień sprawdzi się u wszystkich, ale biel i srebro już tylko u właścicieli włosów ciemnych oraz siwych, a żółć i złoto u właścicieli włosów rudych i blond. W kwestii szkieł z kolei to przykładowo przy krótkowzroczności nosi się soczewki sferyczne minusowe, przy dalekowzroczności nosi się soczewki sferyczne plusowe, przy astygmatyzmie nosi się soczewki toryczne, a przy starczowzroczności nosi się soczewki multifokalne. Ewentualną potrzebną pomoc w wyborze okularów, łącznie ze szkłami i oprawkami, uzyskamy oczywiście w każdym porządnym salonie optycznym.