Jak uniknąć zakażenia?
Głównym winowajcą jest wirus HPV (ang. Human Papilloma Virus), czyli brodawczak ludzki. Naukowcy scharakteryzowali 77 odmian wirusa, a kolejne 30 jedynie zidentyfikowali. Niestety na HPV dotychczas nie znaleziono skutecznego lekarstwa, ponieważ nie da się go w standardowy sposób wyhodować w laboratorium.
Różne odmiany HPV mogą doprowadzić zarówno do łagodnej, skórnej infekcji, jak i wywołać raka. Jednak przeważnie zakażenie tym wirusem dotyczy przede wszystkim skóry, na przykład stóp czy dłoni. Zakażenie powstaje z powodu urazu naskórka albo skóry, a zdecydowanie sprzyja mu obniżona odporność organizmu. Na samym początku trudno zauważyć jakiekolwiek zmiany, na przykład w postaci ledwo widocznego pęcherzyka w kolorze skóry. Kurzajka może żyć ok. 2-3 lata i może występować w grupie albo pojedynczo.
Wyróżnia się brodawki:
- zwykłe: przeważnie uważane tylko za kosmetyczny defekt, bezbolesne, wyglądają jak grudki o nierównej powierzchni;
- stóp: zaraźliwe, a z powodu umiejscowienia mogą być bolesne;
- płaskie: dotyczą tylko młodzieży i dzieci, pojawiają się na twarzy i na rękach;
- narządów płciowych: zaraźliwe i rakotwórcze.
O zakażenie bardzo łatwo przebywając w wilgotnych, ciepłych miejscach, takich jak plaża, sauna lub basen. To nie tylko warunki, które sprzyjają rozwojowi wirusów, ale też sprawiają, że skóra jest rozmiękczona i podatna na infekcje. Zrozumiałe więc, że lato to pora roku, kiedy najłatwiej można nabawić się nieprzyjemnych kurzajek, więc ochronne obuwie będzie niezbędne, jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemności.
Kurzajka: leczenie
Do najbardziej znanych sposobów na usuwanie kurzajek należy krioterapia, czyli zamrażanie kurzajki ciekłym azotem. Do mniej znanych można zaliczyć elektrokoagulację (za pomocą prądu elektrycznego), laseroterapię oraz leczenie chirurgiczne, obejmujące usunięcie brodawki skalpelem, laserem łyżeczkowanie.
Na szczęście istnieją bezbolesne, szybkie i zarazem niedrogie metody na pozbycie się brodawek, które w dodatku możesz zastosować w domu. Jedną z nich jest preparat na kurzajki Formu Clear, który dzięki całkowicie naturalnemu składowi (zawiera m. in. wyciąg z tuji) i kwas salicylowy, zmiękczający zrogowaciały naskórek) jest bardzo delikatny, dzięki czemu idealnie sprawdzi się też w tak wrażliwych miejscach, jak pachy czy uda.
Jeśli szukasz bezpiecznej alternatywy dla mało przyjemnego zamrażania, preparat Formu Clear jest zdecydowanie wart polecenia – pozytywnych rezultatów możesz się spodziewać już po trzech tygodniach od rozpoczęcia kuracji.