Nim dobierzesz krem: jak zbudowana jest skóra?
Czy wiesz, że skóra jest naszym największym organem? Składa się aż z trzech warstw, czyli naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Kremy dobierane są do indywidualnych cech zewnętrznej warstwy skóry, czyli naskórka. On również nie jest jednolity, ale złożony z warstwy rogowej, pośredniej, ziarnistej, kolczystej i podstawnej.
W każdej z tych warstw naskórka zachodzą skomplikowane procesy odpowiedzialne za inne właściwości skóry. I tak w warstwie rogowej zatrzymywana jest woda, która zapewnia elastyczność całej skórze; rogowa warstwa chroni nas również przed uszkodzeniami i promieniowaniem UV. W warstwie ziarnistej zachodzi proces tworzenia się białek keratynowych, z kolei w kolczystej - pigmentacja i regeneracja. Warstwa podstawna pozwala nam odczuwać zewnętrzne bodźce oraz odpowiada za pigmentację. To, co warto zapamiętać to fakt, że jedynie w warstwie podstawnej i kolczystej syntezowane są nowe komórki i to tutaj znajduje się (albo powinno się znajdować) około 80% wody. Im dalsza od ciała, "zewnętrzna" warstwa skóry, tym większa tendencje do rogowacenia, czyli innymi słowy - złuszczania się tkanek.
Naskórek różni się grubością, w zależności od części ciała - najcieńszy jest pod oczami, najgrubszy często na stopach. Gdy aplikujemy krem, tak naprawdę oddziałujemy jedynie na naskórek - wszelkie składniki w nim zawarte będą zatem w tym miejscu.
Krem do twarzy - jak go dobrać do potrzeb skóry?
Każda cera posiada indywidualne skłonności i właściwości. Dobierając krem, należy uwzględnić te potrzeby, aby wesprzeć skórę w procesach, które z różnych względów zachodzą zbyt powoli lub przeciwnie - są zbyt gwałtowne (jak np. nadmierna produkcja sebum).
Cera normalna to cera, której posiadaczki mają stosunkowo najmniej kłopotów, jednak nie oznacza to, że mają najmniej kłopotów z doborem preparatów do pielęgnacji. Aby jak najdłużej cieszyć się brakiem widocznych porów, odpowiednio wyregulowaną produkcją sebum, promiennym wyglądem i brakiem zaskórników oraz innych niedoskonałości, należy sięgać po kremy o lekkiej, niekomedogennej (nie zapychającej porów) konsystencji, które będą nawilżać i dbać o utrzymanie zdrowej bariery hydrolipidowej naskórka.
Cera mieszana charakteryzuje się występowaniem dwóch stref: suchej i tłustej. Najczęściej tzw. strefa T (czoło i nos) przetłuszcza się, a policzki, broda i skronie mają tendencję do nadmiernego wysuszania. Osoby z takim rodzajem cery mogą wybrać jeden z dwóch sposobów pielęgnacji. Po pierwsze, stosować dwa różne preparaty (jeden na strefę T, drugi na pozostałą część twarzy). Po drugie - co jest znacznie wygodniejsze - mogą sięgnąć po preparat z profesjonalnej linii kosmetyków dopasowanych do potrzeb skóry mieszanej, takiej jak np. Vichy Idealia, które uwzględniają potrzeby obu partii twarzy.
Cera tłusta i trądzikowa to najbardziej wymagający rodzaj cery, która potrzebuje wsparcia dermatologicznego. Wybieranie kosmetyków wysokiej jakości jest niezbędne, aby niwelować objawy chorobowe toczące się na powierzchni skóry (stany zapalne, zaskórniki), ale również strzec przed powstawaniem trwałych blizn i przebarwień. Cera tłusta i tradzikowa potrzebują ukojenia, zmniejszenia ilości wydzielanego sebum, ale również nawilżenia, o czym często się zapomina. Kosmetyki z linii aptecznych, takie jak Vichy Normaderm, pozwalają na kompleksową pielęgnację w kilku krokach. Tutaj bardzo istotnym elementem jest wprowadzenie dwóch rodzajów kremów - na dzień i na noc, jak również korektora lub serum punktowego, które pomaga w redukcji miejscowych zmian.
Cera sucha ma tendencję do szybkiego pojawiania się zmarszczek i łuszczenia się. Co więcej, nierzadko ma niezdrowy, "ziemisty" kolor. Krem dla takiej cery powinien ją dogłębnie odżywiać, wiązać wodę w skórze, wypełniać zmarszczki i wspomagać naturalne procesy fizjologiczne, takie jak synteza kolagenu. Bezwzględnie cera sucha potrzebuje gęstego kremu na noc o ciężkiej konsystencji, który w przypadku innych rodzajów skóry prawdopodobnie powodowałby powstawanie zaskórników - tutaj jednak okaże się zbawienny.
Składniki w kremach a rodzaj cery
Kremy dla skóry normalnej powinny zawierać witaminy, takie jak witamina C i E, kwas hialuronowy, glicerynę, czy dowolne składniki pochodzenia roślinnego o nawilżającym działaniu. Warto pamiętać o tym, aby dzienne kremy zawierały filtr UV chroniący przed promieniami słonecznymi. Zimą i w czasie ekspozycji na nieprzyjazne czynniki atmosferyczne jak mróz czy wiatr, należy sięgać po kremy tworzące barierę uniemożliwiającą odwodnienie się cery.
Kremy dla skóry mieszanej powinny zawierać zarówno substancje hamujące łojotok, takie jak np. sole cynku, ale również ekstrakty ściągające i o działaniu przeciwzapalnym (przykładowo z oczaru wirginijskiego). Ważne są składniki bakteriobójcze oraz naturalne złuszczające - owocowe kwasy AHA i aminokwasy. Biotyna i filtry UVA to składniki, których bezwzględnie należy szukać w kremach na dzień.
Cera tłusta i trądzikowa potrzebuje zmatowienia, które uzyskamy za pomocą takich składników, jak glinka zielona czy mika. Kremy - zarówno dzienne jak i nocne - nie powinny zawierać składników komedogennych, takich jak roślinne woski, lanolina czy oleje. Zaleca się również unikać alkoholi, które wysuszają skórę.
Dla cery suchej przeznaczone są takie składniki jak ceramidy, kwas hialuronowy czy mocznik, które pomagają wiązać wodę. Woda termalna i alantoina pomagają zniwelować świąd i podrażnienia.
Najprostszym sposobem dobrania idealnego kremu dla swoich potrzeb jest ustalenie na podstawie objawów rodzaju naszej skóry, a następnie dobranie jednej z profesjonalnych linii kosmetyków - Vichy od lat specjalizuje się w tworzeniu sprawdzonych rozwiązań dla każdego typu cery.
Krem na dzień a krem na noc - czym się powinny różnić?
Generalna zasada - dla każdego rodzaju cery - mówi, że kremy na noc z założenia powinny być bardziej "bogate" niż te na dzień. W czasie nocy nasz naskórek się regeneruje i chętnie pobiera składniki odżywcze z preparatów. Gęsta, odżywcza konsystencja nie stanowi również problemu estetycznego nocą, dlatego warto dobrze wykorzystać ten czas.