Jak sprawdzić, czy mogę nosić soczewki?
Soczewki kontaktowe stanowią skuteczną i bezpieczną metodę korekcji najczęściej występujących wad wzroku. Konieczność rezygnacji z soczewek zdarza się wyjątkowo rzadko. W pewnych przypadkach noszenie szkieł kontaktowych może być jednak niewskazane. Aby mieć pewność, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do stosowania soczewek, należy skonsultować się z optometrystą. Tylko doświadczony specjalista jest w stanie określić, czy pacjent powinien korygować swoją wadę wzroku szkłami kontaktowymi, czy może lepiej dla niego będzie gdy sięgnie po tradycyjne okulary. Aby zostać użytkownikiem swojej pierwszej pary soczewek powinieneś w pierwszej kolejności zgłosić się na badanie optometryczne. Podczas wizyty w gabinecie optometrysta dokona pomiaru refrakcji, a następnie zbada przedni odcinek oka w biomikroskopie. W trakcie doboru soczewek kluczowym etapem jest ocena stanu zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego. Przeprowadzenie takich badań jest niezbędne, aby wyeliminować ewentualne przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych. W bardzo nielicznych przypadkach zdarza się, że specjalista odradza pacjentowi taką metodę korekcji. Dzieje się tak np. w sytuacjach, gdy z powodu złego stanu zdrowia oczu użytkowanie soczewek mogłoby powodować uszkodzenie delikatnych struktur narządu wzroku lub prowadzić do poważniejszych komplikacji.
Pierwsze soczewki do przetestowania
Jeżeli przejdziesz badanie optometryczne pomyślnie, na podstawie parametrów wady wzroku oraz twoich osobistych preferencji specjalista wybierze dla ciebie pierwszą parę soczewek do przymierzenia. Optometrysta nauczy cię także, jak poprawnie zakładać i zdejmować szkła kontaktowe. Po założeniu czeka cię jeszcze badanie ostrości widzenia w soczewkach i sprawdzenie dopasowania szkieł do gałki ocznej. Gdy specjalista oceni dobór soczewek poprawnie, otrzymasz je do domu w celu przetestowania w „normalnych” warunkach. Podczas wizyty kontrolnej (odbywającej się zazwyczaj po kilku dniach) omawiasz z optometrystą swoje pierwsze wrażenia z użytkowania soczewek. Jeśli w czasie testowania doświadczyłeś jakiegokolwiek dyskomfortu, nie wahaj się powiedzieć o tym specjaliście. Jeżeli soczewki okażą się nieodpowiednie, optometrysta zaproponuje ci inne rozwiązanie.
Jak przetestować soczewki przed zakupem?
Gdy poznasz już parametry swoich szkieł kontaktowych i przetestujesz w domu pierwszą parę, pora na zakup pełnowartościowego produktu. Musisz wiedzieć, że na rynku jest obecnie ogromny wybór szkieł kontaktowych. Dostępne w sprzedaży soczewki różnią się m.in. ceną, jakością wykonania czy funkcjonalnością. Mając w pamięci, jakie soczewki zostały przepisane przez specjalistę, w późniejszym czasie można sprawdzić też inne modele i producentów. Na przykład szukając czegoś tańszego lub wręcz lepszego, niż dobrane początkowo. Soczewki testowe (na przykład te dostępne na stronie https://www.bezokularow.pl/soczewki-testowe) kosztują naprawdę niewiele, dlatego możesz przetestować kilka różnych wariantów zanim zdecydujesz się używać ich na stałe. W ten sposób wyrobisz sobie zdanie na temat różnych producentów czy linii soczewek. Szkła testowe możesz też kupować na sztuki. Jest to możliwe m.in. w sklepie internetowym bezOkularow.pl (ofertę szkieł na sztuki znajdziesz tutaj: https://www.bezokularow.pl/soczewki-na-sztuki). W internetowym salonie optycznym bezOkularow.pl znajdziesz soczewki dosłownie na każdą kieszeń. Aby sprawdzić aktualne promocje i rabaty wejdź na stronę: https://www.bezokularow.pl/aktualne-promocje-i-rabaty.