Terapia w kriokomorze
Kwalifikację do zabiegu w kriokomorze można otrzymać od lekarza ortopedy lub lekarza prowadzącego rehabilitację. Optymalne efekty terapii uzyskuje się, stosując zabiegi codziennie przez okres 20 dni. Przed każdym zabiegiem fizjoterapeuta dokonuje krótkiego wywiadu, w trakcie którego mierzy tętno i ciśnienie tętnicze krwi. Nie powinno ono przekroczyć 150/190 mm Hg. W przypadku przekroczenia tej normy pacjent powinien okazać dodatkowe zaświadczenie, które potwierdzi, że podwyższone ciśnienie ma charakter stały.
Przed wejściem do komory należy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba założyć strój wykonany z naturalnej bawełny lub wełny. Powinien składać się z koszuli, spodenek, opaski na głowę i uszy, rękawiczek, długich skarpet oraz maseczki chirurgicznej. Do kriokomory wchodzi się w specjalnych, drewnianych chodakach. Warto pamiętać, że przed zabiegiem trzeba zdjąć okulary, szkła kontaktowe, biżuterię oraz zegarek.
Specyfika zabiegu
Czas samego zabiegu jest krótki i trwa od 1 do 3 minut. W pierwszej kolejności pacjent wchodzi do specjalnego przedsionka, gdzie panuje temperatura w granicach -60 stopni. Po upływie minuty przechodzi do właściwej komory, gdzie temperatura sięga -160 stopni. Po upływie następnych 2 minut pacjent powinien wyjść z komory i przejść na salę ćwiczeń. Tam przez 20 minut musi wykonywać ćwiczenia, które mają na celu ogrzanie organizmu. Najczęściej są to ćwiczenia na bieżni lub rowerku treningowym.
Przed rozpoczęciem zabiegu należy pamiętać o wytarciu ciała do sucha. Nie można używać balsamu i kremów nawilżających w dniu zabiegu. Podczas samego zabiegu należy pamiętać o właściwym oddychaniu. Wdech musi być dwa razy dłuższy aniżeli wydech. Powietrze podgrzane w drogach oddechowych dwukrotnie zwiększa swoją objętość, co może spowodować tzw. depresję oddechową. Podczas przebywania w kriokomorze nie można rozmawiać, dotykać się nawzajem oraz ścian urządzenia. Każda komora wyposażona jest w mikrofon, który pozwala na szybką komunikację z terapeutą.
Zalety komory kriogenicznej
Kriokomora i prowadzona w niej krioterapia może przynieść pacjentowi wiele korzyści. Wśród nich możemy wymienić przede wszystkim działanie:
- przeciwbólowe,
- przeciwzapalne,
- przeciwobrzękowe.
Ponadto w trakcie zabiegu dochodzi do obniżenia napięcia mięśni, wzmocnienia oraz pobudzenia systemu immunologicznego oraz poprawy funkcjonowania naczyń obwodowych. Kriokomora pomaga również w oczyszczaniu i regeneracji skóry, stymuluje procesy regeneracji i gojenia, jak również wpływa na poprawę nastroju oraz podniesienie wydolności organizmu. Klikając hasłokriokomora Warszawa, możecie dowiedzieć się wielu interesujących informacji na temat terapii w komorze kriogenicznej.