Soczewki kontaktowe – rodzaje
Istnieją trzy podstawowe klasyfikacje soczewek korekcyjnych i leczniczych. Jedna z nich dotyczy materiału, z jakiego są one wykonane, druga okresu przez jaki można je używać a trzecia trybu użytkowania. Najlepiej zapoznać się w pierwszej kolejności z każdą grupą tak, aby dokonać, jak najlepszego wyboru. Niektórym osobom bowiem będą odpowiadały najbardziej soczewki miesięczne a innym jednodniowe. Należy przy tym pamiętać, że wybór soczewek zawsze poprzedzać powinna wizyta u okulisty. Tylko w ten sposób dowiemy się jaka opcja będzie dla nas najkorzystniejsza. Dopiero do zdobytych w ten sposób informacji dołożyć możemy własne preferencje i możliwości (np. finansowe).
Najważniejszy jest materiał
Dobranie soczewek pod kątem materiału to na pewno czynność, którą trzeba przeprowadzić ze specjalistą. Głównym powodem jest fakt, że soczewki kontaktowe dzieli na twarde i miękkie. Obydwa te rodzaje różnią się między sobą materiałem wykonania. Ponadto stosuje się je do innych przypadków i problemów z oczami.
Soczewki twarde wykonane są ze szkła dlatego też prawidłowo mówimy, że są to szkła kontaktowe. Pojawiły się one jeszcze przed soczewkami miękkimi. Dzisiaj wykorzystywane są przede wszystkim do zadań specjalnych. Związane jest to z ich ceną, która znacznie przewyższa cenę soczewek miękkich oraz początkowo mniejszy komfort aplikacji i noszenia. Po te szkła sięgniemy przede wszystkim wtedy, gdy borykamy się z problemem urazów rogówek, stożka rogówki, astygmatyzmem, czy zespołem suchego oka. Dzięki ich specyfice możliwe jest zastosowanie opatrunku, czy konkretnego leku.
Soczewki miękkie są zdecydowanie częściej wybieraną opcją. Jak sama nazwa wskazuje, tworzy się je z miękkiego tworzywa. Najczęściej mamy do czynienia z soczewkami hydrożelowymi lub silikonowo-hydrożelowymi. Obydwa te rodzaje będą o wiele przyjemniejsze w użyciu niż szkła kontaktowe. Hydrożelowe charakteryzują się mniejszą przepuszczalnością tlenu, natomiast silikonowo-Hydrożelowe większą.
Okres oraz tryb użytkowania
Podział na czas podczas którego można nosić soczewki, oraz tryb ich noszenia jest kwestią, która zainteresuje najbardziej posiadaczy soczewek miękkich. Twarde szkła kontaktowe zazwyczaj nosi się przez okres 12 miesięcy w trybie dziennym. Miękkie soczewki dają możliwość noszenia ich nawet przez tydzień bez przerwy! Ale od początku.
Możemy zdecydować się na soczewki kontaktowe jednodniowe, dwutygodniowe lub miesięczne. Chociaż i nie na tym kończą się możliwości. Tak naprawdę istnieją również soczewki, które przeznaczone są do elastycznego stosowania, czyli od czasu do czasu oraz do przedłużonego noszenia, który może trwać nawet cały miesiąc bez przerwy.
Soczewki jednodniowe wyrzucamy od razu, kiedy tylko ściągniemy je na koniec dnia. Nie można w nich spać. Nie przechowywamy ich w płynie do soczewek. Soczewki dwutygodniowe zazwyczaj wybierane są w celu okresowego noszenia. Często stosuje się je na różnych wyjazdach, albo podczas uprawiania sportu. Natomiast soczewki miesięczne są zazwyczaj kupowane przez osoby regularnie noszące szkła kontaktowe. Jest to zresztą dla nich najlepsza opcja. Po miesiącu soczewki lądują w koszu, a ich miejsce zastępują nowe przeznaczone do miesięcznego użytkowania.
A co z trybem noszenia?
Na pewno wiele osób interesuje to, czy w ogóle można używać soczewek bez ściągania ich przed snem. Owszem, można. Istnieją soczewki kontaktowe day&night. Jeśli się na nie zdecydujemy, to powinniśmy pamiętać, żeby nie narażać ich na kontakt z wodą. Taka sytuacja może powstać, chociażby pod prysznicem. Ponadto będziemy zmuszeni co jakiś czas używać kropli do oczu. Jednak jeśli tylko zastosujemy się do tych wskazań, to cieszyć się będziemy mogli całodobowym ostrym widzeniem.