Gdy dochodzi do nadmiernego rozwoju próchnicy, martwicy zęba lub też do jego uszkodzenia, stomatolog może wykonać leczenie endodontyczne, czyli inaczej kanałowe. Dzisiaj jest to popularna procedura stomatologiczna, która dostępna jest w gabinetach posiadających umowę z NFZ oraz w tych prywatnych.
Bardzo często pacjenci obawiają się wtedy bólu. W rzeczywistości jednak nowoczesne leczenie endodontyczne może odbywać się bezboleśnie oraz bezstresowo!
Czym jest endodoncja – leczenie kanałowe?
Endodoncja to jeden z działów stomatologii zachowawczej, który zajmuje się leczeniem ubytków zębów. Leczenie endodontyczne, inaczej kanałowe stosowane jest wtedy, gdy próchnica zębów jest bardzo głęboka i dochodzi do miazgi zębowej, co także może skutkować w jej martwicy. Prowadzone jest też z innych wskazań.
Głównym założeniem leczenia kanałowego jest usunięcie wnętrza zęba, w tym jego miazgi i nerwów, a następnie wypełnienie wnętrza zastępczym materiałem i odbudowa korony. W efekcie stomatolog nie musi wyrywać zęba – pacjent może korzystać z niego nadal przez wiele lat.
Wskazania do leczenia kanałowego:
- głęboka próchnica zęba
- martwica zęba
- uszkodzenie zęba – zwichnięcie, złamanie
- wskazania protetyczne – korony, mostki
Leczenie endodontyczne – na NFZ czy prywatnie?
Endodoncję oferują zarówno stomatolodzy współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia, jak również prywatne gabinety stomatologiczne, na przykład Klinika Stomatologiczna SE+ z Krakowa.
Pacjenci mogą zatem korzystać z bezpłatnego leczenia na NFZ, ale pod pewnymi warunkami. W koszyku refundowanych świadczeń dla pacjentów dorosłych znajduje się tylko leczenie kanałowe zębów od kła do kła, czyli od „trójki” do „trójki”. Leczenie wszystkich zębów kanałowo możliwe jest tylko u kobiet w ciąży i w okresie połogu, a także u dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Bezpłatne procedury dotyczą tylko leczenia zębów do 3 kanałów.
Z tego też powodu częściej wybierany jest prywatny dentysta, który może wykonać dla pacjenta leczenie endodontyczne wszystkich zębów. Prywatne gabinety posiadają również nowocześniejszy sprzęt stomatologiczny, który pozwala na podniesienie skuteczności leczenia, także w przypadku leczenia powtórnego, na przykład po pozostawionych w kanałach narzędziach.
Leczenie kanałowe bez bólu!
Wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego. W rzeczywistości jednak nie trzeba się go bać! Stomatolog zadba o to, aby przebieg procedury był komfortowy.
W ramach leczenia na NFZ refundowane jest standardowe znieczulenie. Prywatnie dentysta może zaproponować także znieczulenie komputerowe, które jest bardziej precyzyjne, bezbolesne, a także nie powoduje ono uczucia zdrętwienia twarzy. W prywatnych gabinetach można także skorzystać z leczenia zębów w narkozie – znieczuleniu ogólnym.
Znieczulenie jest najważniejsze w pierwszej fazie leczenia, gdy stomatolog usuwa z zęba jego miazgę oraz nerwy. Bardzo często zdarza się, że w trakcie kolejnej wizyty znieczulenie nie jest już potrzebne, ponieważ ząb nie jest już unerwiony.
Ile trzeba zapłacić za leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe w prywatnym gabinecie może kosztować od kilkuset złotych do nawet ponad 1 tysiąca złotych. Z jakimi wydatkami trzeba się wówczas liczyć?
Koszt leczenia kanałowego stomatolodzy wyceniają na podstawie liczby kanałów zęba. Im będzie ich więcej, tym procedura będzie związana z wyższym kosztem.
Przykładowe koszty leczenia endodontycznego:
- ząb 1-kanałowy – 300-500 złotych
- ząb 2-kanałowy – 400-600 złotych
- ząb 3-kanałowy – 600-800 złotych
- ząb 4-kanałowy – 800-1000 złotych
Warto zaznaczyć, że w przypadku leczenia odbywającego się pod mikroskopem koszty mogą być wyższe. Także do powyższych kosztów należy dodać te związane z wykonaniem zdjęć RTG, znieczuleniem. Cenniki można znaleźć na stronach gabinetów.
Zatem nowoczesne leczenie zębów kanałowo nie musi boleć – to skuteczna procedura sprawdzona przy dużych ubytkach!