Warto zacząć od masażu leczniczego, gdyż taki rodzaj interesuje największą grupę ludzi. Masaże lecznicze stosowane są w fizykoterapii. Mają na celu zmniejszenie bólu przy chorobach i urazach, oraz przywrócenie sprawności. Najczęściej stosowane masaże dotyczą kończyn górnych i dolnych. Gdyż narządy ruchu najczęściej podlegają stopniowej degradacji lub są uszkadzane podczas wypadków. Lecz nie tylko wtedy są stosowane, bo również w przypadku problemów ze stawami lub przykurczami mięśni.
Masaże lecznicze, to również wielka pomoc dla organizmu po zakrzepach żylnych. W masażu leczniczym wykorzystuje się różne techniki, jak rozcieranie, głaskanie, uciskanie, ugniatanie, oklepywanie, itd. Masaż leczniczy jest podobny do masażu klasycznego, który polega na wykorzystywaniu różnych technik dotyku, aby poprawić stan zdrowia pacjenta. Masaż klasyczny jest najpopularniejszym masażem na świecie. I to on dał podwaliny pod wszystkie rodzaje masażu stosowane współcześnie. Posiada on swoją historię. Masaż klasyczny, to stary zabieg, gdyż znany już w Chinach kilka tysięcy lat temu. Wówczas masaż taki stosowano podobnie, jak dziś w celach zdrowotnych i odprężających. Także Hipokrates grecki lekarz i prekursor medycyny żyjący kilkaset lat przed naszą erą polecał tarcie, jako metodę leczenia wielu chorób. Masaż klasyczny podobnie, jak masaż leczniczy nie wymaga specjalnych przygotowań. A uzyskane efekty mogą być zbawienne dla zdrowi. Aby takie były nie można masażu traktować, jako jednorazowej terapii. Aby poskutkował musi składać się z wielu sesji.
Oprócz masażu klasycznego i leczniczego istnieją jeszcze inne rodzaje masażu, o których warto wspomnieć. Na przykład masaż sportowy. Zadaniem masażu sportowego jest pomóc sportowcom utrzymać dobrą kondycję ciała. A także sprawność, gibkość, elastyczność mięśni, aby zapobiec ewentualnym kontuzjom. Jest też masaż tajski łączący akupresurę z jogą. Albo masaż pobudzający, który jest jedną z odmian masażu klasycznego i ma za zadanie pobudzić tkanki ciała do działania. Istnieje nawet masaż wykonywany przy pomocy pałeczek bambusa, które są rolowane po ciele pacjenta. Zadaniem takiego masażu jest pobudzić krążenie i przywrócić stabilizację układu nerwowego. Dlatego podczas masażu włączana jest odpowiednia muzyka. A na przykład, aby odkształcić tkanki stosuje się specjalny rodzaj masażu polegający na stosownych powtarzających się chwytach, których zadaniem jest pobudzenie komórek mięśniowych naczyń limfatycznych. Dzięki takiemu masażowi pracują one bardziej efektywnie przez następne godziny. Wymienione rodzaje masażu, to tylko przysłowiowa kropla w morzu, gdyż jest ich wiele i nie sposób je tu wszystkie omówić.