Jak działa RM?
Rezonans magnetyczny to urządzenie, którego zasadniczą cechą jest wykorzystywanie właściwości magnetycznych wody znajdującej się w ludzkim ciele. Protony umieszczone w jadrach wodoru, pod wpływem fal radiowych oddają energię i rezonują, tzn. oddają fale o tej samej częstotliwości. Te z kolei fale docierają do czujników tomografu, a następnie dzięki zaawansowanej technologii są komputerowo przetwarzane i dają specjalistom wyraźny obraz stanu zdrowia diagnozowanej osoby. Olbrzymią zaletą rezonansu magnetycznego jest jego nieinwazyjność. W przeciwieństwie do na przykład promieni rentgenowskich nie musimy się martwić o ich niekorzystny wpływ na organizm człowieka.
Szerokie zastosowanie
Właśnie dlatego jest tak często stosowany, a jego popularność wzmacnia inny atut - jest niezwykle precyzyjny i pozwala na zbadanie praktycznie wszystkich wewnętrznych struktur człowieka - dzięki RM może być diagnozowany stan zarówno mózgu i serca, jak i kości, tkanek miękkich czy kanału szkieletowego. Rezonans umożliwia wykrycie patologicznych zmian w układzie szkieletowym czy mięśniowym, pokazuje jak funkcjonują naczynia krwionośne.
To oczywiście nie wszystko... Badanie jest wykorzystywane przy wszelkich zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego i pozostaje niezastąpione w onkologii.
Jak przebiega badanie?
Sam przebieg badania jest nieinwazyjny i zupełnie bezbolesny. W zależności od organu, który jest obiektem zainteresowania rezonansu, może potrwać od 15 do 45 minut. Pewną niedogodnością jest konieczność pozostawania przez ten czas w nieruchomej pozycji w środku urządzenia. Dlatego problemy mogą mieć tutaj osoby cierpiące na klaustrofobię. O ich komfort powinien zadbać jednak fachowy personel medyczny. Należy pamiętać, że diagnoza jest wykonywana na czczo, co najmniej kilka godzin przed badaniem nie powinno się wiec zrezygnować z jedzenia i picia. Dyskomfort może być związany również z podaniem kontrastu, który jest podawany przy niektórych badaniach, jednakże uczulenie nań też należy do rzadkich przypadków. Nie ma przeciwskazań, by z rezonansu rezygnowały kobiety w czasie miesiączkowania, podobnie rzecz się ma z osobami ciężarnymi. Choć w tym przypadku, na wszelki wypadek, szczególnie w pierwszym trymestrze, można się wstrzymać z badaniem.
Na co należy uważać?
Jest pewna grupa osób, która musi mieć szczególnie na uwadze, że podczas rezonansu oddziałuje bardzo silne pole magnetyczne. Dlatego pacjenci z rozrusznikami serca bądź neurostymulatorami nie powinny z niego korzystać. Ponadto przed przeprowadzeniem diagnozy należy poinformować lekarza prowadzącego o innych przedmiotach metalowych pozostających w ciele badanej osoby, tj.:
- śrubach, stabilizatorach czy drutach ortopedycznych,
- protezach dentystycznych,
- metalicznych wkładkach wewnątrzmacicznych,
- pozostających w gałce ocznej opiłkach metali.
Te informacje są niezbędne dla zagwarantowania bezpieczeństwa pacjentom lub dla zapewnienia dokładności dokonywanego pomiaru.
W polu widzenia urządzenia nie mogą znajdować się również metalowe części ubrań, w tym guziki czy zamki błyskawiczne, a także telefony komórkowe czy karty płatnicze.
Gdzie wykonuje się RM?
Obecnie wybór laboratoriów, placówek, w których wykonywany jest rezonans magnetyczny, jest dość spory. Dlatego warto udać się tam, gdzie będziemy mieli pewność, że badanie zostanie przeprowadzone w komfortowych warunkach.
Podejmując decyzję o konkretnym ośrodku, miejmy więc na uwadze czy:
- termin wyznaczonych badań nie przekracza kilku dni,
- istnieje możliwość pozyskania wyników badań za pośrednictwem portalu internetowego, a więc bez konieczności ponownej wizyty w placówce,
- gwarantowana jest wysoka jakość przeprowadzanej diagnozy; warto udać się tam, gdzie nie zostaniemy zaskoczeni koniecznością powtórzenia badania, bowiem to pierwsze nie dało wystarczająco jasnej odpowiedzi.
Bez wątpienia wszystkie te pożądane warunki spełnia rezonans magnetyczny przeprowadzony w placówkach LUX MED Diagnostyka.