Odrobina słodkiej historii
Miód znany jest od wieków, używali go już nasi przodkowie nawet w starożytności. W tamtych czasach już bardzo ceniono miód, nie tylko jako słodki dodatek. W starożytnej Grecji przypisywano mu dużo większe znaczenie – był on nieodłącznym towarzyszem w podróży pozaziemskiej zmarłych. Miód wykorzystywano także w lecznictwie – uważano go za idealny preparat przyśpieszający gojenie ran. Był też uważany za niezwykle skuteczny afrodyzjak.
Różne rodzaje, odmienne właściwości
Miody różnią się między sobą barwą i smakiem, łączy jej jednak ogromna moc właściwości. Każdy słoik prawdziwego, naturalnego miodu, to bogactwo składników, które znajdują się w nim w różnych proporcjach. Oprócz podstawowych, takich jak woda, fruktoza, glukoza, maltoza, w miodzie znajdziemy także pierwiastki i składniki mineralne oraz witaminy, czy inhibinę, czy hormony. Składnikami miodu jest także rutyna i heparyna oraz związki flawonoidowe, a także chlor, potas, fosfor, czy magnez, żelazo i wapń. To, jaki skład ma konkretny miód, uzależnione jest od jego rodzaju.
Co daje regularne spożywanie miodu?
Wielu z nas traktuje miód jako słodki przysmak. Jednak jego stosowanie przynosi także wiele pozytywnych skutków dla zdrowia. Właściwości, jakie niesie ze sobą spożywanie miodu, jest bardzo wiele, są to między innymi:
- działanie pomocnicze przy chorym gardle
- wspomaga walkę z przeziębieniem
- obniżenie ciśnienie krwi
- zapobiega rozwoju miażdżycy
- przyspieszenie gojenia ran
- przyśpiesza regenerację naskórka
- wspomaga walkę z chorobami wątroby, a także dróg żółciowych
To nie koniec listy pozytywnych skutków stosowania miodu w codziennej diecie. Miód pozytywnie wpływa na serce, a także na mózg i cały układ nerwowy.
Tak ważny skład
Warto pamiętać, żeby sprawdzić pochodzenie kupowanych produktów – tę uniwersalną zasadę, powinniśmy na stałe wprowadzić do swoich nawyków. Całe dobroczynne działanie miodu, uwarunkowane jest jego naturalnością. Nigdy chemiczny zamiennik miodu nie będzie miał nawet części tak pozytywnych właściwości. Dlatego warto kupować miód w wyspecjalizowanych sklepach typu Wcinaj Miód.
Miód a dieta odchudzająca
Miód mimo wszystkich swoich dobroczynnych właściwości, jest kaloryczny, cechuje się także wysokim indeksem glikemicznym. Jednak wielu dietetyków uważa, że korzystny wpływ spożywania miodu na nasze zdrowie przeważa i dopuszcza spożywanie miodu w umiarkowanej ilości, nawet przez osoby będące na diecie redukcyjnej. Ważne jednak, żeby w ogólnym bilansie posiłków uwzględnić, że łyżeczka miodu to około 20 kalorii, a jego indeks glikemiczny to 87. Z tego względu osoby chorujące na cukrzyce powinny zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu miodu.
Miód w naszym życiu funkcjonuje od najmłodszych lat. Jako słodki dodatek do ciast, czy kanapek. Nasze babki doceniały jego właściwości dla urody, także współcześnie jest składnikiem wielu kosmetyków pielęgnacyjnych do skóry i włosów. Nie warto stosować jego sztucznych zamienników, warto zdać się na naturę i szukać wartościowych, naturalnych składników, nasz organizm na pewno nam się za to odwdzięczy witalnością i zdrowiem.