Psychiatra - lekarz nie tylko dla osób chorych psychicznie
W Polsce wciąż jeszcze w wielu domach panuje przeświadczenie, że psychiatra jest lekarzem, który służy pomocą jedynie osobom chorym psychicznie. Uważa się wizyty u niego za zawstydzające, będące niejako plamą na honorze rodziny. Z tego powodu często właśnie ci, którzy najbardziej go potrzebują, wcale nie szukają u niego pomocy.
Prawda jest jednak taka, że psychiatra to lekarz nie tylko dla osób z zaburzeniami i chorobami psychicznymi. Przede wszystkim jest on lekarzem, który ma pomóc każdemu, kto wie, że z jego psychiką (a często jednocześnie ciałem) dzieje się coś złego, ale nie potrafi samodzielnie sobie z tym poradzić. Jest on pierwszym, który może zdiagnozować wiele poważnych chorób cywilizacyjnych, wymagających leczenia, ale nie oznaczających ciężkiej choroby psychicznej. Przede wszystkim jest jednak kimś, kto potrafi podjąć decyzję o dalszych krokach: psychoterapii, farmakologii lub innych działaniach, które poprawią stan emocjonalny i psychiczny danej osoby.
Szukanie u niego pomocy nie powinno być wstydem, a pierwszą formą zadbania o samego siebie.
Kiedy warto zasięgnąć porady psychiatry?
Po poradę do psychiatry warto udać się, kiedy nasze życie zaczyna nas przytłaczać, a każdy dzień napawa bezgranicznym smutkiem. Pojawiające się problemy z prostymi czynnościami, takimi jak przygotowanie posiłku, umycie się czy opłacenie rachunków mogą być symptomami depresji. Towarzyszący wiecznie smutek i zniechęcenie lub poczucie bezsensu to jej kolejne objawy. Zarówno one, jak również wiele innych symptomów, zasługują na konsultację, która może pomóc w zwalczeniu tej częstej choroby kobiet i mężczyzn.
Inne problemy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza psychiatry, to stany lękowe, zwłaszcza jeśli przeradzają się w ataki paniki czy poważną fobię społeczną. Również inne zaburzenia nastroju czy relacji z ludźmi mogą nas do tego skłonić, na przykład nieopanowane wybuchy agresji.
Ostatnim, często pojawiającym się zaburzeniem, jest problem z odżywianiem. Jeśli obserwujesz u siebie nieprawidłowy stosunek do niego, często połączony z brakiem akceptacji swojego wyglądu i tuszy, powinieneś skonsultować się w tej sprawie ze specjalistą. Pomoże ci on uniknąć anoreksji lub bulimii, albo - jeśli już pojawiły się i są w zaawansowany stadium - udzieli pomocy w wyjściu z tej trudnej sytuacji.
Gdy nie masz siły wyjść do psychiatry, on może odwiedzić cię w domu
Dla wielu osób udanie się na konsultację to zbyt duży wysiłek. Problemy psychologiczne mogą całkowicie uniemożliwić podjęcie takiej decyzji albo spowodować wycofanie się w ostatniej chwili. Właśnie dlatego strona https://psychiatra.eu/ w Warszawie i wybranych miastach podwarszawskich oferuje wizyty domowe. Będą one najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym odbyć rozmowę ze specjalistą w najbardziej znanym, przyjaznym środowisku.
Jeśli więc nie masz siły samodzielnie udać się do lekarza, nie wahaj się i zadzwoń - on przyjedzie do ciebie, aby udzielić ci wsparcia.