Przyczyny występowania łokcia tenisisty
Główna przyczyna to zmiany degeneracyjne w strukturze kolagenu oraz zaburzenia w transporcie krwi do mięśni i ścięgien, co potęgować może istniejący stan zapalny. Najczęściej spotykany jest u osób w średnim wieku i mimo mylącej nazwy, wcale nie występuje nadmiernie często u tenisistów (jeśli już występuje u tenisistów, to głównie tych dopiero zaczynających swoją przygodę z tym sportem i jest skutkiem braku właściwej techniki przy uderzaniu rakietą). Problem najczęściej jednak dotyka osoby mające tzw. siedzący tryb życia, szczególnie jeśli jest on powiązany z pracą na komputerze (głównie pisanie i obsługa touchpada lub myszy), oraz wszystkich wykonujących powtarzalne ruchy nadgarstkami - prostowania czy ruchy obrotowo-skrętne (również dotyczy muzyków, krawcowe i szwaczki, a także mechaników). Według badań dłonie oparte na nadgarstkach (typowa pozycja przy pisaniu na klawiaturze) mają o 70% gorszy przepływ krwi niż podczas pracy w jakiejkolwiek innej pozycji.
Leczenie i zapobieganie
Niestety, mimo iż jest to dosyć szeroko rozpowszechniona dolegliwość, jej leczenie nie należy do najprostszych i nie zawsze jest dobierane adekwatnie do możliwości, jakie są dostępne. Działania mające na celu zniesienie bólu (np. stosowanie kortykosteroidów), choć przynosi dość szybką ulgę i jest chętnie rekomendowane przez lekarzy, nie rozwiązuje całego problemu. Zamiast zapobieganiu nawrotów, osłabia ścięgna i zmiękcza chrząstki, co negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu ruchu, ale powoduje również potencjalne nawroty.
Właściwe leczenie zapewnia włączenie terapii manualnej i ćwiczeń. Rehabilitacja powinna obejmować masaż poprzeczny ścięgien, co przyczyni się do rozluźnienia nadmiernie wzmocnionego prostownika nadgarstka i wzmacnianie zginaczy. Właśnie do tego celu stosuje się zalecone przez fizjoterapeutę ćwiczenia. Dobre efekty przynosi także stosowanie ultradźwięków w średnich dawkach, połączone z pulsującym polem magnetycznym i laseroterapią. Uzupełniająco można wprowadzić hydroterapię, dobrze sprawdza się masaż wirowy.
Niezbędne jest także ustalenie, gdzie leży przyczyna powstawania zapaleń (np. jak jakaś czynność wykonywana podczas pracy) i wypracowania sposobu na uniknięcie ekspozycji na ten czynnik (np. zmiana sposobu wykonywania danego zajęcia, trzymania przedmiotów, zmiana pracy).
Dobrą wiadomością jest fakt, że w przypadku dobrze dobranego leczenia skuteczność podejmowanych działań jest bardzo wysoka - nawet w przypadku przewlekłej choroby wyleczenie następuje w około 90% zdiagnozowanych przypadków.