Dojrzały problem
Wśród przyczyn trądziku wśród dorosłych najwyżej sytuuje się stres oraz niewłaściwa dieta. Chroniczne zmęczenie, niecierpiące zwłoki terminy, nieregularny rytm pracy to wyznaczniki stylu życia prowadzonego przez 30-40 latków. Niestety, skóra jak lustro odbija wszelkie niedobory. Najczęściej trądzik u dorosłych, związany z nasiloną pracą gruczołów łojowych. Wydzielina o gęstej konsystencji, nie może przedostać się na zewnątrz z powodu zablokowanych porów skóry twarz. Cera która nie oddycha, kumuluje w sobie drobnoustroje takie jak pot, kurz i łój. Grube warstwy kosmetyków tylko nasilają stany zapalne. Co prawda mocno kryjący fluid, jest w stanie zakamuflować niedoskonałości. Jednak działa jak nieprzepuszczalna blokada, która nakręca pracę gruczołów łojowych, co sprzyja powstawaniu zaskórników. W ten sposób zamyka się błędne koło.
Za wstydliwymi krostkami może skrywać się także marna dieta. Częste wizyty w fast-foodach, przetworzona żywność obfitująca w chemie, barwniki i konserwanty jest zakazana w walce z trądzikiem! Także potrawy doprawiane ostrymi przyprawami oraz produkty o wysokim indeksie glikemicznym intensyfikują poziom insuliny we krwi, co zwiększa produkcję łojotoku. Pory tworzą zagęszczoną sieć, a łój nie ma możliwości ujścia.
Trądzik u dorosłych najczęściej zlokalizowany jest w innych niż u młodzieży obszarach. Obejmuje linię żuchwy, brodę oraz szyję. U dorosłych zauważa się mniejszą ilość zaskórników. Natomiast znacznie częściej występują stany zapalane. Mimo to, “dojrzała” postać trądziku określana jest zazwyczaj jako łagodna i umiarkowana.
Jak leczyć trądzik u dorosłych?
Jedną z metod leczenia trądziku jest stosowanie preparatów z kwasem azelainowym. Wykazuje on działanie przeciwłojotokowe - regulując poziom tłustości skóry. Ponadto odblokowując pory, przyspiesza złuszczanie martwego naskórka. Ogranicza rozwój bakterii, które w dużej mierze odpowiedzialne są za pojawienie się wykwitów skórnych. Co więcej likwiduje stany zapalne, przyspiesza gojenie obrzęków, działa ściągająco.
Zaleca się, by leczenie zmian skórnych, takich jak trądzik odbywało się w ścisłej konsultacji z lekarzem. Wówczas dobierze on leki, mając na uwadze indywidualne potrzeby pacjenta. W zaawansowanych przypadkach stosuje się terapię antybiotykową. Taka kuracja, ze względu na swoje silne działanie musi być poprzedzona wnikliwym wywiadem lekarskim. Może uszkodzić płód, dlatego nie powinny poddawać się jej kobiety w ciąży. Niezalecana jest również osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. W czasie leczenia nie można korzystać z solarium oraz poddawać się zabiegom medycyny estetycznej. Z czasem ta mało inwazyjna terapia, zastępowana jest kuracją miejscową. Maść z antybiotykiem powinna przynieść optymalne efekty.
Profilaktyka trądziku
Pogłębianie się zmian trądzikowych może być także spowodowane na własne życzenie. Sypianie w makijażu, pobieżna pielęgnacja cery twarzy tylko nasili rozwój bakterii. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu cery twarzy. Szeroką gamę kosmetyków, przeznaczonych głównie dla skóry wrażliwej oferuje francuska marka Mixa. Ich lekkie formuły, w całości bazują na naturalnych składnikach. Sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem okaże się pilling. Lekko wysuszy skórę, oczyszczając ją z nadmiaru łoju, oraz usunie martwy naskórek.
W zapobieganiu dermatolodzy szczególnie polecają kosmetyki, w których składzie znajduje się Retinol. Sprzyja odbudowie naskórka i ogranicza rozwój bakterii. Wyciąg z arniki zadziała przeciwzapalnie i ściągająco. Witaminy C i E złagodzą stany zapalne. Jeżeli trądzikowi towarzyszy objaw tłustej cery, wypróbuj Krem Nawilżający 24h Przeciw Błyszczeniu Mixa. Kompleks z nawilżającej gliceryny, oraz regulującej wydzielanie sebum miedzi przywróci Twojej skórze zdrowy wygląd.
Więcej informacji na temat lekkich kosmetyków, które uzupełnią kurację antytrądzikową znajdziesz na: http://www.mixa.com.pl/