By wapń trafiał do kości, białka MPG muszą być aktywne. Nieaktywne białka sprawiają, że wapń kumuluje się w naczyniach krwionośnych doprowadzając do stopniowego usztywniania ich ścianek. A to z kolei przyczynia się do rozwoju miażdżycy, nadciśnienia oraz wielu innych chorób układu krążenia.
Witamina K2 w znaczący sposób obniża poziom białek nieaktywnych oraz przyczynia się do wzrostu poziomu białek aktywnych. Witamina K2 zapobiega utracie wytrzymałości kości u kobiet przechodzących menopauzę. Dlatego by uniknąć wszelkich złamań wynikających z niedoboru wapnia w kościach należy przyjmować nie tylko sam wapń, ale również witaminę K2.
Formy witaminy K2
Witamina K2 posiada dwie formy:
-
K2-MK4
-
K2-MK7
Głównym źródłem witaminy K2-MK4 są żółtka jaj, mięso, masło, sery. Witamina K2-MK7 powstaje pod wpływem bakterii. Najlepiej przyswajalna jest witamina K2-MK7. Jest naturalna, bardzo dobrze się wchłania, jej okres półtrwania może wynosić około 72 godziny, dlatego można ją przyjmować raz dziennie w niższej dawce.
Witamina K2-MK4 natomiast trudno się wchłania. Dla uzyskania zadowalających efektów należałoby ją przyjmować kilka razy dziennie w dużo większej dawce. Naturalna wersja witaminy K2-MK7 znajduje się w japońskiej potrawie natto. Jest to sfermentowana soja. Witamina K2-MK7 od niedawna występuje w suplementach diety.
Zalety przyjmowania witaminy K2:
Witamina K2:
-
Wpływa pozytywnie na zdrowie kości, zębów.
-
Pozytywnie wpływa na ciążę, na płodność, na zdrowie noworodków.
-
Działa hamująco na choroby nowotworowe płuc.
-
Zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory u osób przyjmujących najwyższą dawkę witaminy K2.
-
Spowalnia starzenie się organizmu.
-
Zapobiega powstawaniu osteoporozy.
-
Zapobiega powstawaniu chorób serca, cukrzycy, żylakom, chorobie Alzheimera, stwardnieniu rozsianemu, reumatoidalnemu zapaleniu stawów.
Witaminę K2-MK7 najlepiej przyjmować podczas posiłku zawierającego tłuszcz. Witamina K2 nie jest toksyczna, przyjmowanie tej witaminy w postaci suplementów jest bezpieczne dla zdrowia.
Nasze kości składają się nie tylko z wapnia. W ich skład wchodzą też inne minerały, m.in. magnez, potas, cynk, żelazo, fosfor. Mimo odpowiedniej diety oraz przyjmowania w suplementach wapnia i witaminy D coraz więcej ludzi cierpi na osteoporozę. Dzieje się tak, ponieważ wapń dostarczany w pożywieniu lub w suplementach nie zawsze trafia do kości, a osadza się w tętnicach powodując tzw. zwapnienie tętnic.
Za przekierowanie wapnia we właściwe miejsce, jakim są kości i zęby, za właściwe rozmieszczenie wapnia w kościach odpowiada witamina K2. Jej niedobór powoduje odkładanie wapnia w niewłaściwym miejscu, czyli w ściankach tętnic.
Przyjmując wapń i witaminę D3 jednocześnie potrzebujemy dużo witaminy K2. Najlepsza wersja witaminy K2 to K2-MK7. Przy dziennej dawce 100 mikrogramów witamina ta zapobiega odkładaniu się wapnia w tętnicach i dość długo utrzymuje się we krwi.