Przyczyny wypadania włosów
Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Dermatolodzy jednogłośnie podkreślają, że częstymi powodami łysienia są nadmierny stres, depresja, przyjmowane leki (antybiotyki, lekarstwa na nadciśnienie), przebyte choroby, czy niewłaściwa higiena i pielęgnacja. Wszystko to (i jeszcze więcej) powoduje, że naturalny cykl życia włosia zostaje zakłócony - zarówno stare, jak i nowe pasma stają się słabsze i przedwcześnie wypadają.
Do najczęstszych przyczyn wypadania włosów należą:
-
Palenie tytoniu - dym papierosowy jest jedną z najsilniejszych trucizn, która bez wątpienia odpowiada za złą kondycję włosów, niszcząc je zarówno z zewnątrz, jak i od środka.
-
Silny stres - zdarza się, że bardzo mocne przeżycie, które wywołuje przewlekły stres, powoduje siwienie a nawet całkowite łysienie. Stres powoduje, że nasz organizm zaczyna nieprawidłowo funkcjonować - osłabia się układ immunologiczny, a gospodarka hormonalna zaczyna wariować. Wypadanie włosów spowodowane stresem może się pojawić nawet w kilka miesięcy po traumatycznym zajściu i mieć charakter długoterminowy.
-
Nieodpowiednie traktowanie włosów - z pewnością niejedna kobieta, która wiązała swoje włosy na cały dzień w wysoki kucyk, wieczorem uskarżała się na bolące cebulki. To nie mit! Niewłaściwe uczesanie może spowodować, że skóra głowy zostanie nadwyrężona, a meszki włosowe zaczną sukcesywnie zanikać. Do mechanicznych uszkodzeń włosia przyczyniają się także nadużywane spinki, wsuwki, frotki, a także nagminna inwazyjna stylizacja (np. częste tapirowanie).
-
Częste farbowanie włosów - nieustanna koloryzacja znacznie osłabia strukturę włosa, powodując, że jest on znacznie bardziej narażony na wypadanie. Dla osób, które traktują farbowanie włosów jako nałóg, zaleca się stosowanie delikatnych i jak najbardziej naturalnych kosmetyków i preparatów adekwatnych do potrzeb tego rodzaju włosów.
-
Ciepłe powietrze - codzienne używanie urządzeń termoaktywnych, takich jak suszarka, lokówka, czy prostownica w dużym stopniu odpowiada za wypadające włosy.
-
Zatrucie toksynami - tal, rtęć, arsen, które dostaną się do organizmu powodują łysienie w odstępie dwóch tygodni od zatrucia.
-
Leki - tabletki o działaniu cytostatycznym, immunopresyjnym, przeciwzakrzepowym i przeciwtarczycowym często powodują wypadanie włosów. Niestety, te substancje wprowadzają wiele zmian w organizmie, w wyniku czego odrastanie włosów nie zawsze następuje od razu po odstawieniu danych medykamentów.
-
Zaburzenia skóry głowy - grzybica to jedna z najczęstszych przyczyn wypadania włosów. Grzyby atakujące meszki włosowe powodują, że na głowie pojawia się tzw. łysienie plackowate. Bardzo ważne jest, aby tego typu zaburzenia jak najszybciej wyleczyć, gdyż naruszenie cebulek włosów jest nieodwracalne i powoduje, że nowe włosy już nie odrosną.
Pielęgnacja wypadających włosów
Osoby, które borykają się z problemem wypadających włosów o dużym natężeniu bez wątpienia powinny zgłosić się do dermatologa w celu wykluczenia rozmaitych groźnych chorób. W takich przypadkach lekarz określa przyczynę łysienia i stawia diagnozę wzbogaconą o plan leczenia.
W lżejszych przypadkach osoby, które zauważyły u siebie zbyt dużo włosów pozostających na szczotce lub poduszce, mogą sięgać po ogólnodostępne dermokosmetyki zalecane na wypadanie włosów. Tego typu produktów jest na rynku kosmetycznym mnóstwo. Najpopularniejszym z nich jest szampon przeciw wypadaniu włosów (http://www.laroche-posay.pl/produkty-do-zabieg%C3%B3w-piel%C4%99gnacyjnych/Kerium/Kerium-Szampon-przeciw-wypadaniu-w%C5%82os%C3%B3w-p4079.aspx), który łagodzi mikrokrążenie skóry głowy i stymuluje cebulki do wypuszczania nowych włosów. Ponadto, tego typu kosmetyki wykazują się także działaniem odżywczym i wzmacniającym, a więc odbudowują włosy od środka.
Ci, którzy walczą z wypadającymi włosami, powinni także pamiętać o kilku prostych zasadach codziennej pielęgnacji:
-
ograniczaj stosowanie urządzeń termoaktywnych (suszarki, lokówki, prostownicy i innych),
-
nie szarp włosów ani podczas rozczesywania, ani podczas wycierania ich ręcznikiem,
-
unikaj nadmiaru słońca i chlorowanej wody,
-
przejdź na zdrową dietę, bogatą w ważne dla włosów składniki: witaminy A, B, E oraz mikroelementy: cynk, żelazo, selen i magnez.
Przywrócenie naturalnie gęstej czupryny nie jest niemożliwe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wypadania włosów, a także poznać gamę kosmetyków polecanych przez dermatologów, odwiedź stronę: http://www.laroche-posay.pl/.