Aloes należy do rodzaju sukulentam. Bylina, krzew ma zróżnicowaną wysokość. I tak np. Aloes zwyczajny (lac. Aloe vera) ociąga wysokość do 60 cm. Aloes drzewiasty (lac. A. arborescens) osiąga wysokość nawet do 5 m . Liście, są wydłużone raczej mięsiste, a w przypadku aloesu zwyczajnego mogą być również biało-plamiste. Kwiatostan Aloesu jest zazwyczaj pomarańczowożółty a w przypadku aloesu zwyczajnego, koralowo-czerwony.
Nazwa Aloesu może pochodzić od arabskiego słowa "alloeh". Nazwa funkcjonowała już w starożytnej Grecji a co za tym idzie, Aloes był znany już od dawna: słowo alóe - gorzki oraz aloedarion - przeczyszczający.
Surowcem leczniczym jest sok z liści. W zależności od zagęszczania soku uzyskuje się tzw. alonę o zróżnicowanym wyglądzie. Po szybkim odparowaniu a następnie oziębieniu otrzymuje się czarną masę o gładkim, śliskawym przełomie. Tzw. alona lśniąca. Inny rodzaj uzyskuje się w procesie powolnego suszenia na słońcu. Uzyskiwany jest w ten sposób matowy surowiec leczniczy o barwie ciemnożółtej. Surowce lecznicze uzyskiwane z aloesu są często używane w dermatologii w postaci żelu, pozyskiwanego z miąższu.
Alona zawiera glikozydy antranoidowe, m.in. aloinę A i B. W żelu aloesowym występują wielocukry i glikoproteiny. Sok ze świeżych liści oraz miazga z liści zawierają wielocukry, glikoproteiny, antranoidy, kwasy organiczne, m.in. bursztynowy, jabłkowy, asparaginowy i ich sole, również biogenne stymulatory, a także antrazwiązki i żywice seskwiterpenowe.
Działanie Aloesu.
Glikozydy antranoidowe mają silne właściwości przeczyszczające wskutek drażnienia jelita grubego oraz hamowania w nim wchłaniania wody. Stosowane wyciągi wodne lub miazga ze świeżych liści działają pobudzająco na mechanizmy obronne organizmu. Żel z Aloesu ma właściwości Przeciwzapalne i dlatego jest stosowany w leczeniu niektórych chorób skóry.
Aloes stosowany jest przy zaparciach i dolegliwościach związanych ze zmniejszonym wydzielaniem żółci. Aloes występuje w wielu preparatach ziołowych wytwarzanych przez firmy farmaceutyczne. Wyciąg wodny z liści aloesu drzewiastego stosuje się np. w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych oraz zmniejszonej odporności organizmu. Zewnętrznie stosowany jest w oparzeniach, ranach, stanach zapalnych jamy ustnej oraz hemoroidach.