Ziołowe leki na bezsenność dostępne są bez recepty. Dzięki łatwej dostępności stanowią coraz ważniejszy punkt w dochodach aptek.
Leki ziołowe na sen
Wśród ziołowych suplementów na bezsenność najpopularniejsze są te, które zawierają wyciąg z melisy. Melisa ma przede wszystkim działanie uspokajające i relaksujące, dzięki czemu pomaga przede wszystkim na problemy związane z zasypianiem spowodowane stresem. Zasypianie ułatwia także wyciąg z rumianku zwyczajnego. W ziołowych tabletkach na bezsenność znajdziemy też wyciąg z lawendy oraz chmielu. Oczywiście, nie jest niezbędne, by zioła przyjmować w postaci tabletek. W sklepach dostępne są także zioła do zaparzania, oraz mieszanki w formie herbatek ekspresowych z melisą czy rumiankiem.
Suplementy diety z melatoniną
Substancją odpowiadającą za zdrowy sen jest melatonina. To ona sprawia, że funkcjonujemy w rytmie dobowym: w dzień czuwamy i pracujemy, natomiast wieczorem zasypiamy. Zaburzenia poziomu melatoniny powodują rozchwianie naturalnego rytmu dobowego. Z tego względu suplementacja melatoniną jest szczególnie przydatna, gdy problemy z zasypianiem wynikają z zaburzeń rytmu dobowego. Kiedy tak się dzieje? Problem dotyczy przede wszystkim tych, którzy często podróżują i zmieniają strefy czasowe. Także praca w systemie zmianowym może stać się przyczyną bezsenności.
Leki ziołowe o działaniu antydepresyjnym
W aptekach można znaleźć też suplementy diety z wyciągami ziołowymi o działaniu antydepresyjnym, przede wszystkim z wyciągiem z dziurawca. Choć ich celem jest przede wszystkim poprawa nastroju i uniknięcie sezonowego obniżenia nastroju, są one przydatne także w leczeniu zaburzeń snu. Suplementy antydepresyjne działają przede wszystkim na bezsenność sezonową, której towarzyszy jesienne obniżenie nastroju.
Kiedy warto stosować suplementy diety na bezsenność?
Suplementy diety na bezsenność nie są lekami. Przydają się przy lekkich i przejściowych problemach z zasypianiem. Gdy pojawia się już przewlekła bezsenność lub przyjmuje ona szczególnie ostrą postać, konieczna jest wizyta u lekarza i przyjmowanie farmaceutyków dostępnych na receptę.
Autorem artykułu jest JBmedia
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl